نایب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی با بیان اینکه قیمت تمام شده تولید مرغ به 19 هزار و 500 تومان رسیده است، گفت:نرخ مصوب جوجه یک‌روزه 4,200 تومان است اما جوجه با این قیمت یافت نمی شود.

به گزارش نسیم اقتصاد، حبیب اسدالله نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم مرغ در حال حاضر به 19 هزار و 500 تومان رسیده است، گفت: نرخ مصوب هر کیلوگرم مرغ زنده 17 هزار و 100 تومان و نرخ مصوب مرغ آماده طبخ 24 هزار و 900 تومان است.
 
وی با اشاره به اینکه مرغدار در هر کیلوگرم تولید حدود 2,400 تومان ضرر می‌کند، افزود: بعد از افزایش نرخ مصوب نهاده‌ها از جمله ذرت و سویا و حمل و نیز افزایش شدید قیمت جوجه و سایر هزینه‌ها، لازم بود دولت در قیمت مرغ تجدید نظر کند اما چنین اتفاقی نیفتاده و بعید می‌دانم که تا آخر دولت دوازدهم نیز چنین اتفاقی بیفتد.
 
اسدالله نژاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه نابسامانی بازار جوجه یک‌روزه هنوز تمام نشده و قیمت جوجه همچنان بالای 6,500 تومان است، گفت: این در حالی است که نرخ مصوب جوجه یک‌روزه گوشتی 4,200 تومان است اما جوجه با این قیمت یافت نمی‌شود.
 
وی با بیان اینکه مسئولان باید در کنترل قیمت مؤلفه‌های تولید، تدابیر بیشتری اتخاذ و این مساله را مدیریت کنند، گفت: افزایش قیمت مؤلفه‌های تولید، افزایش قیمت تمام شده را به دنبال دارد و به دلیل سرکوب قیمتی که از سوی دولت برای محصول نهایی اتفاق می‌افتد، گاهاً تولیدکنندگان زیان می‌کنند به طور مثال بعد از تصویب و اعلام قیمت 24900 تومانی تاکنون ما شاهد افزایش 15 تا 20 درصدی قیمت مؤلفه‌های تولید مانند جوجه، ذرت، سویا، حمل و ریز مغذی‌ها بوده‌ایم اما این اثرات را در قیمت فعلی مرغ نمی‌بینیم و اصلاح قیمت صورت نگرفته است. البته برخی از این افزایش قیمت مؤلفه‌ها مانند جوجه مربوط به عدم نظارت و سودجویی در بازار است که متأسفانه دولت نسبت به آن بی تفاوت است.
 
این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: برای اینکه بازار مرغ طی ماه‌های آینده، در آرامش باشد دولت باید از هم اکنون به فکر مدیریت آن، کنترل قیمت مؤلفه‌های تولید، تأمین به موقع و کافی نهاده‌ها و نظارت، پایش و کنترل بازار باشد.
 
اسدالله نژاد تاکید کرد: امیدواریم که دولت سیزدهم توجه بیشتری به حوزه تولید و تولیدات کشاورزی داشته باشد و کمتر شاهد اتفاقاتی که طی سال‌های اخیر افتاد، باشیم.

اخبار مرتبط

نظرات شما