یک مقام مسئول گفت: از ابتدای سال جاری آبی تا 29 خرداد 1400 میزان بارش های استان تهران 291 میلیمتر بود که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، کاهش 36 درصدی نشان می دهد.

به گزارشنسیم اقتصاد، محمد شهریاری، مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اعلام اینکه از ابتدای سال آبی جاری تا 29 خرداد 1400 میزان بارش‌های استان تهران 291 میلیمتر بوده گفت: در مدت مشابه سال آبی گذشته میزان بارندگی در استان تهران 457 میلیمتر بوده است که این میزان در مقایسه با بارندگی سال آبی جاری کاهش 36 درصدی را نشان می‌دهد. با توجه به این شرایط بی شک اثر کاهشی بر روند ورودی آب به مخازن سدهای تهران بسیار مشهود است.
 
وی افزود: میزان ورودی آب به مخازن سدهای پنج گانه تهران تا تاریخ یاد شده یک هزار و 159 میلیون متر مکعب بوده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال آبی گذشته ورودی آب به دریاچه سدهای تهران یک هزار و 853 میلیون متر مکعب بوده است که مقایسه‌ها نشان از کاهش 37 درصدی ورودی آب به مخازن سدهای تأمین کننده آب شرب تهران در سال جاری آبی دارد.
 
به گفته این مقام مسئول، شرایط ورودی آب به سدهای تهران با توجه به پایان فصل آبگیری و نزدیک شدن به فصل تابستان حاکی از بروز شرایط حاد خشکسالی است به نحوی که در خرداد ماه امسال میزان ورودی آب به سدهای تهران 131 میلیون متر مکعب بود، این در حالی است که همین میزان در خردادماه سال گذشته 424 میلیون متر مکعب ثبت شده است که مقایسه این حجم آب ورودی به سدهای تهران کاهش 69 درصدی را نشان می‌دهد.
 
شهریاری حجم ذخیره فعلی آب در سدهای پنج گانه تهران را 788 میلیون متر مکعب اعلام کرد و اظهار داشت: این حجم ذخیره آب در روز مشابه سال گذشته یک هزار و 139 میلیون متر مکعب بوده که نشان دهنده کاهش 351 میلیون متر مکعبی ذخیره آب سدهای تحت پوشش شرکت آب منطقه‌ای تهران نسبت به سال گذشته است.
 
مدیر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برق آبی به تفکیک درباره حجم ذخیره آب سدهای پنج گانه تهران توضیح داد: در حال حاضر میزان ذخیره آب سد امیرکبیر 181، سد لتیان 61، سد لار 151، سد طالقان 291 و سد ماملو 104 میلیون متر مکعب است.
 
شهریاری در خصوص نقش نیروگاه‌های برقآبی تحت پوشش شرکت آب منطقه‌ای تهران و میزان انرژی برقآبی تولید شده از ابتدای فروردین تا 28 خرداد ماه سال جاری، ادامه داد: در این مدت بیش از 99 هزار مگاوات ساعت تولید انرژی برقآبی داشتیم که این میزان تولید در مدت مشابه سال قبل حدود 180 هزار مگاوات ساعت بوده و به شبکه سراسری برق تحویل داده ایم که مقایسه این دو میزان نشان از کاهش 45 درصدی حجم تولید برق نسبت به سال گذشته دارد که این میزان کاهش ناشی از وضعیت نامناسب منابع آبی سدها است.
 
وی با اشاره به میزان تولید روزانه برق از محل نیروگاه‌های برق آبی تهران افزود: در حال حاضر با برنامه ریزی منابع و مصارف آب سدها و اتخاذ برخی تمهیدات و در جهت کمک به شبکه برق سراسری و همچنین ایجاد حاشیه امن جهت تأمین آب شرب، تولید برق از نیروگاه‌های برقآبی تحت پوشش را به 2020 مگاوات ساعت رسانده ایم که در مقایسه با تولید 2890 مگاوات ساعت روز مشابه سال گذشته کاهش 30 درصدی را نشان می‌دهد.
 
این مقام مسئول در پایان گفت: الگوهای بارشی در سراسر کشور و همچنین استان تهران نشان دهنده بروز شرایط خشکسالی بوده و برای آنکه بتوانیم تأمین آب شرب مطمئن و پایدار داشته باشیم نیازمند همراهی و همکاری ویژه همشهریان در مدیریت و مصرف بهینه آب هستیم چرا که با توجه به شرایط کرونایی حاکم در کشور و ضرورت رعایت بیش از پیش مباحث بهداشتی طبیعتاً این امر بر افزایش میزان مصرف آب اثر گذاشته و با توجه به در پیش رو بودن فصل تابستان و روزهای اوج گرما از هموطنان خواهشمندیم با صرفه جویی و رعایت الگوهای مصرف آب، ما را در تأمین آب شرب مطمئن و پایدار در عبور از پیک مصرف تابستان کمک و همراهی کنند.

اخبار مرتبط

نظرات شما