قیمت نفت تحت تاثیر پیش بینی رشد محدود تولید نفت آمریکا در سال میلادی جاری، روز جمعه افزایش یافت و چهارمین رشد هفتگی متوالی را رقم زد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با 43 سنت معادل 0.6 درصد افزایش، در 73 دلار و 51 سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 60 سنت معادل 0.8 درصد افزایش، به 71 دلار و 64 سنت در هر بشکه رسید. هر دو شاخص حدود 1.1 درصد رشد هفتگی نشان دادند.
 
منابع آگاه در اوپک اظهار کردند این گروه انتظار دارد تولید نفت آمریکا امسال با وجود رشد قیمتها، رشد محدودی داشته باشد. مقامات اوپک دورنمای تولید آمریکا را از کارشناسان صنعتی خارج از این گروه دریافت کردند. این پیش بینی ها به معنای آن است که اوپک پیش از بهبود تولید نفت شیل در سال 2022، قدرت مدیریت بیشتری بر بازار در کوتاه مدت خواهد داشت.
 
فیلیپ فلاین، تحلیلگر ارشد بازار در گروه پرایس فیوچرز در این باره گفت: بازارهای نفت صعود کردند زیرا اوپک نسبت به این که افزایش تولید نفت آمریکا به حدی باشد که این گروه را وادار کند برنامه هایش به منظور تقویت قیمتها را تغییر دهد، بدبین است.
 
نفت برنت روز چهارشنبه در بالاترین قیمت از آوریل سال 2019 و شاخص نفت آمریکا در بالاترین قیمت از اکتبر سال 2018 بسته شده بود. اما قیمتها روز پنج شنبه تحت تاثیر رشد ارزش دلار آمریکا که قیمت نفت را به ارزهای دیگر گرانتر کرد، عقب نشینی کرده بودند.
 
منابع آگاه به رویترز اظهار کردند مقامات کمیسیون اقتصادی اوپک و مفسران بیرونی در نشستی با موضوع تولید نفت آمریکا شرکت کردند. اوپک در دیدار جداگانه ای که روز پنج شنبه برگزار شد، پیش بینی های بیشتری درباره دورنمای سال 2021 و 2022 شنید. اگرچه توافق عمومی بر این است که رشد تولید نفت آمریکا امسال محدود خواهد بود اما یک منبع صنعتی اعلام کرد پیش بینی ها برای سال 2022 از 500 هزار بشکه در روز تا 1.3 میلیون بشکه در روز متغیر است.
 
عاملی که رشد قیمتها را محدود کرد، نگرانیها نسبت به روند شیوع ویروس کرونا بود. همچنین اظهارات روز پنج شنبه مذاکره کننده ارشد ایران که اعلام کرده بود تهران و واشنگتن از همیشه به رسیدن به توافق هسته ای نزدیک شده اند، به نگرانیهای بازار افزود.
 
بر اساس گزارش رویترز، شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه اعلام کرد شرکتهای انرژی آمریکایی هفته گذشته برای دومین هفته متوالی به شمار دکلهای حفاری نفت و گاز طبیعی اضافه کرده اند. شمار دکلهای نفت با هشت حلقه افزایش، به 373 حلقه رسید که بالاترین میزان از آوریل سال 2020 بود در حالی که شمار دکلهای حفاری گاز با یک حلقه افزایش، به 97 حلقه رسید که نخستین افزایش در شش هفته گذشته بود. مجموع دکلهای حفاری نفت و گاز 204 حلقه معادل 77 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش پیدا کرده است. همچنین 93 درصد رشد از زمان سقوط به رکورد پایین 244 حلقه در اوت سال 2020 داشته است.

اخبار مرتبط

نظرات شما