رئیس اتحادیه بارفروشان تهران گفت: امسال هزینه کشاورزان 2 الی 3 برابر شده است و مردم دیگر مثل قبل استقبال نمی‌کنند و خرید کم شده است.

به گزارش نسیم اقتصاد، میزان نوشت: مصطفی دارایی‌نژاد با اشاره به وضعیت میوه در بازار میوه و تره بار گفت: قیمت تمامی میوه‌های نوبرانه هم اکنون در میدان شکسته شده  گیلاس در میدان تره بار از 20 هزار تومان تا 35 هزار تومان موجود است و قیمت  35 هزار تومان برای  گیلاس تک دانه است و دو هفته پیش قیمت همین گیلاس 35 هزار تومانی،  60 هزار تومان بوده و با فشاری که ما گذاشتیم قیمت‌ها را شکسته و هم‌اکنون 35 هزار تومان شده است.
 
رئیس اتحادیه بارفروشان تهران گفت: قیمت آلبالو از 10 هزار تومان تا 15 هزار تومان موجود است که این قیمت‌ها بستگی به نوع و کیفیت محصول دارد و در میدان یک قیمت سقف و قیمت کف داریم که آن هم‌بستگی به درجه و ممتاز بودن محصول دارد.
 
وی افزود: قیمت گیلاس تکدانه در هفته آینده 10 الی 15 درصد دیگر باید اُفت کند به خاطر اینکه هم‌اکنون گیلاس ارومیه و مغان به دست آمده و بار فراوان است و چیزی به اسم نوبران دیگر نداریم.
 
دارایی‌نژاد بیان کرد: هم‌اکنون انبه‌ای که قیمت آن 60 هزار تومان بوده امروز در میدان 25 الی 30 هزار تومان فروخته‌شده و موز هندی  نیز  18 الی 19 هزار تومان فروخته‌ایم.
 
رئیس اتحادیه بارفروشان تهران گفت: محصول خیار نیز یک هفته گران شد، ولی امروز خیار درختی را 5 هزار و 500 تومان و خیار رسمی 6 هزار تومان فروخته‌شده و فروشنده در بیرون از میدان تره بار 30 الی 35 درصد بر روی محصول اضافه می‌کند و این قیمت‌هایی که اعلام می‌کنم همگی در میدان مادر به این قیمت است و خرده‌فروش‌ها نه نظارت بر آن‌ها و نه فروش آن‌ها به ما ارتباطی ندارد.
 
وی در ادامه گفت: تا چند روز پیش قیمت هندوانه خیلی پایین آمد و به هزار و 500 الی 2 هزار تومان رسیده بود به علت اینکه هندوانه جیرفت و شیراز تمام شده، ولی از جاهای دیگر وارد کردیم و بعضی قیمت‌ها 3 هزار تومان تا 4 هزار تومان است و این بستگی به نوع و کیفیت دارد.
 
دارایی‌نژاد بیان کرد: قیمت طالبی از 4 هزارو  500 تا 5 هزار تومان موجود است و انواع طالبی از کاشان، ساوه و ورامین راداریم بار فراوان است درحالی‌که دیروز ورودی بار ما 23 هزار تُن بوده اعم از سبزیجات،  صیفی جات،  میوه جات و  فرنگی جات ما اینجا را کشور می‌بینیم و اینجا فقط تهران نیست و 20 هزار تن‌فروش ما بوده و خرید هم خوب است هر چه قدر عرضه را اضافه کنیم تقاضا خودبه‌خود کم می‌شود.
 
رئیس اتحادیه بارفروشان تهران گفت: امسال هزینه کشاورزان 2 الی 3 برابر شده و دلیل آن این است که مثلاً کارگری که روزانه 70 هزار تومان پول می‌گرفت هم اکنون روزانه 200 هزار تومان دریافت می‌کند سبدی که برای گیلاس می‌خریدند 3 هزارو  500 تومان هم اکنون 8 هزار تومان می‌خرند کرایه حمل در حال حاضر برای صیفی‌جات کیلویی  هزارو 300 تومان است  صیفی‌جاتی مثل هندوانه، طالبی و خربزه است.

وی با اشاره به اینکه قبلاً برای حمل انبه 20 میلیون تومان کرایه می‌گرفتند و خالص 16 تن بار می‌زدند، ولی هم‌اکنون 100 میلیون تومان کرایه از مرز پاکستان می‌گیرند تا وارد شود و اگر این انبه را زیر 25 هزار تومان بفروشند ضرر می‌کنند یعنی کیلویی 6 هزار تومان کرایه حمل انبه است.
 
دارایی‌نژاد تاکید کرد: تاجرانی که ما مجبورشان کردیم که توزیع را زیاد کنند دیروز به اتحادیه آمدند و گله می‌کردند  همه داریم ضرر می‌کنیم و شما به ما یک قیمت 30 هزارتومانی کمتر ندهید که بنده گفتم نه و از 25 تا 30 هزار تومان آن هم‌بستگی به کیفیت و نوع انبه دارد.
 
وی افزود: حتی موز را هم الآن زیر 20 هزار تومان بفروشند ضرر می‌کنند هوا گرم است و شرایط اقتصادی مردم خیلی خوب نیست به خاطر همین موضوع بارها می‌ماند و گرنه ما روزانه تا 30 هزار تُن ورودی بار داشتیم و تا صبح باری در میدان نمی‌ماند مردم هم مثل قبل استقبال نمی‌کنند و خرید کم شده است.
 
رئیس اتحادیه بارفروشان تهران در خصوص حل گرانی گوجه گفت: هم‌اکنون گوجه درجه‌یک بهبهان را 4 الی 5 هزار تومان می‌فروشند و گوجه دزفولی را 3 الی 3 هزار و 500‌ می‌فروشند و قیمت پایین آمده است.
 
دارایی‌نژاد بیان کرد: پیاز و سیب زمینی بندرعباس و جیرفت تمام شد هم اکنون پیاز را از اصفهان دریافت می‌کنیم که قیمت آن 2 الی 3 هزار تومان در میدان می‌فروشند یک نوع پیاز درجه‌یک که صادراتی است داریم و 3 هزار و 500 تومان می‌فروشند.
 
وی اظهار داشت: سیب‌زمینی گلستان، گرگان و اصفهان ما به‌دست‌آمده و سیب‌زمینی درجه‌یک را 4 هزار تومان و سیب‌زمینی گرگانی را 3 هزار تومان می‌فروشند و این سه هزار تومان کیلویی 1500 تومان آن افت و کرایه حمل می‌شود و 1500 تومان برای کشاورز می‌ماند.
 
رئیس اتحادیه بارفروشان تهران گفت: در میوه‌ها  زردآلو تنها چیزی که برای ما گران شد و آن هم به این علت بود که امسال سرما تمام باغات شهریار ما را از بین برد، اما از طرف دیگر زردآلو شیراز،  کاشان و ارومیه به دست آمده و  هفته آینده از سمت دشت مغان هلو و شلیل دریافت می‌کنیم و این باعث می‌شود قیمت‌ها 30 الی 40 درصد افت کند، زیرا در باغات آنجا بالای 20 هزار تومان وجود دارد.

اخبار مرتبط

نظرات شما