انتظار می رود عربستان سعودی تولید نفت خود را تا پایان سال 2021 به 10 میلیون بشکه در روز افزایش دهد که 1.5 میلیون بشکه در روز بالاتر از ماه مه خواهد بود.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، فروخ سوسا، اقتصاددان امور خاورمیانه و شمال آفریقا در گلدمن ساکس برآوردش از تولید نفت عربستان سعودی را در مقایسه با پیش بینی قبلی به میزان 500 هزار بشکه در روز افزایش داد.
 
بانک آمریکایی گلدمن ساکس همچنان بر این باور است که قیمت نفت برنت تابستان امسال تحت تاثیر بهبود سریع تقاضای جهانی به 80 دلار صعود می کند.
 
طبق اطلاعات منابع ثانویه اوپک که در گزارش ماهانه این گروه منتشر شد، عربستان سعودی در ماه مه پایین 8.5 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که 345 هزار بشکه در روز بالاتر از آوریل بود. این افزایش در راستای تسهیل تدریجی محدودیت عرضه اوپک پلاس صورت گرفت.
 
بر اساس پیش بینی گلدمن ساکس، تولید نفت عربستان سعودی تا پایان ژوییه به 9.5 میلیون بشکه در روز رشد خواهد کرد و تا پایان امسال به 10 میلیون بشکه در روز و در سال میلادی آینده به 10.5 میلیون بشکه در روز می رسد.
 
بهبود تقاضای جهانی برای نفت و بهبود قوی تقاضای داخلی برای نفت باعث شده است گلدمن ساکس پیش بینی خود از رشد اقتصادی عربستان سعودی را بالاتر ببرد. این بانک آمریکایی اکنون انتظار دارد اقتصاد عربستان سعودی 4.5 درصد در سال 2021 رشد کند در حالی که پیش بینی قبلی رشد 2.5 درصدی بود.
 
در مقابل، صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی عربستان سعودی در سال میلادی جاری را 2.9 درصد پیش بینی کرده است. این وام دهنده جهانی در آوریل با اشاره به قیمت بالاتر نفت و بهبود اقتصاد جهانی و تقاضا برای نفت، حداقل قیمت نفت که تولیدکنندگان نفت خاورمیانه برای تامین هزینه های خود نیاز دارند را پایینتر برد و پیش بینی کرد قیمت سر به سر نفت برای عربستان سعودی از 77.90 دلار در سال 2020 به 65.70 دلار در سال 2022 کاهش پیدا می کند.
 
بر اساس گزارش اویل پرایس، در این بین، آمار رسمی نشان داد بخش غیرنفتی عربستان سعودی در سه ماهه نخست سال 2021 به میزان 2.9 درصد رشد کرد. با این حال تولید ناخالص داخلی این کشور بر مبنای سالانه سه درصد کاهش یافت که ناشی از رشد منفی 11.7 درصدی بخش نفتی در سه ماهه نخست سال 2021 بود.

اخبار مرتبط

نظرات شما