نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی افزایش قیمت مرغ را ناشی از انحرافات مسیر کشتارگاه تا توزیع دانست و گفت:فروش مرغ بیش از نرخ مصوب 24هزار و 900 تومان گرانفروشی است.

به گزارش نسیم اقتصاد، حبیب اسدالله نژاد در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه مرغ کشور در حال تامین است و کمبودی در تولید نداریم، اظهار کرد: اگرچه مولفه های تولید حدود 20 درصد گران شده است ولی مرغداران مرغ زنده را همچنان با قیمت مصوب 17 هزارو100 تومان  عرضه می کنند و اگر همین مرغ با قیمت مصوب 24 هزارو900 تومان به دست مصرف کننده نمی رسد، مقصر تولیدکننده نیست.
 
وی ادامه داد:مشکل اصلی مرغ، انحرافات موجود از کشتارگاه تا واحدهای صنفی است. در حقیقت می توان گفت به همان اندازه که بر واحدهای مرغداری سخت گیری می شود تا مرغ را در سیستم واقعی و با نرخ مصوب عرضه کنند از کشتارگاه تا واحدهای صنفی رهاشدگی وجود دارد که در نهایت دود این انحرافات و رهاشدگی به چشم تولیدکننده و مصرف کننده می رود و سود آن نیز به جیب کسانی خواهد رفت که هیچ نقشی در زنجیره تولید ندارند.
 
نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در پاسخ به این که گفته می شود جوجه یکروزه در سامانه سماصط(سامانه مدیریت اطلاعات صنعت طیور) با قیمت 4200 تومان خرید و فروش می شود و جوجه یکروزه بالاتر از این قیمت بازارگرمی توسط برخی افراد است، گفت:جوجه یکروزه در سامانه سماصط عرضه نمی شود و اتفاقا یکی از مطالبات ما نیز عرضه جوجه در این سامانه است. از طرفی اگر کسی ادعا می کند که قیمت جوجه یکروزه بیش از 4200 تومان نیست حاضریم با قیمت هزارتومان بیشتر از نرخ مصوب هم از آنها جوجه خریداری کنیم.
 
به گفته وی در حال حاضر هیچ سامانه ای برای عرضه جوجه یکروزه وجود ندارد و قیمت جوجه یکروزه در بازار در حال حاضر حدود 7000 تومان  است.
 
اسدالله نژاد در پایان گفت: فروش مرغ بالاتر از نرخ مصوب یعنی 24هزارو900 تومان گرانفروشی است و این گرانفروشی ارتباطی به تولید کنندگان ندارد.  دستگاه های مسئول باید پاسخگوی چرایی این سود جویی ها در بازار باشند.

نظرات شما