بیشتر شاخص های مهم بورسی جهانی سبز شدند.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از بلومبرگ، امیدواری ها به ثبت ارقام بالای رشد اقتصادی پس از برنامه های واکسیناسیون سراسری کماکان در سطح بالایی باقی مانده است. یک نظرسنجی جدید از اقتصاددانان نشان می دهد که میانگین رشد اقتصادی مورد انتظار آن ها برای آمریکا در سال جاری 7.6 درصد است که در صورت تحقق، بالاترین رشد ثبت شده سالانه این کشور طی 70 سال اخیر خواهد بود. از طرف دیگر اوضاع برای چین احتمالا از این هم بهتر خواهد بود و رشد اقتصادی این کشور حدود هشت درصد پیش بینی می شود. 
 
تا پایان آوریل میزان رشد دستمزد مشاغل آمریکا به بالاترین سطح هفت ماه اخیر رسیده است. افزایش سطح تقاضا به تولیدکنندگان آمریکا این امکان را داده است تا سطح تولیدات خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. طی همین مدت بخش خصوصی موفق شد 742 هزار فرصت شغلی ایجاد کند که اگرچه 80 هزار نفر کمتر از پیش بینی بوده اما بالاترین سطح چهار ماه اخیر است. نیل کاشکاری - مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در مینیاپولیس- گفته است رسیدن به اشتغال کامل به چند ماه دیگر زمان نیاز دارد. 
 
مخالفت جمهوری خواهان با اجرایی شدن بسته حمایتی جدید موجب شده است تا جلوی آن به طور موقت گرفته شود. ژانت یلن- وزیر خزانه داری- نگرانی ها از تبعات این بسته 1.9 تریلیون دلاری را بی مورد دانسته و گفته پیشنهاد رییس جمهور بایدن که در بردارنده حمایت های زیادی از زیرساخت ها، مراقبت از کودکان و آموزش است در صورت اجرایی شدن باعث ایجاد تحولی شگرف در وضعیت نابرابری در جامعه خواهد شد. نگرانی ها از آثار منفی افزایش مالیات بر درآمد ثروتمندان بیش از حدی است که باید باشد. 
 
در حالی که بسیاری از فعالان انتظار داشتند تا با احیای تقاضا شاهد ثبت یک رشد نیرومند دیگر در بخش صنعت بزرگترین اقتصاد جهان باشیم، موسسه مدیریت عرضه آمریکا اعلام کرد شاخص فعالیت کارخانجات این کشور تا پایان ماه آوریل به 60.7 واحد رسید که آشکارا از سطح 64.7 واحدی ثبت شده در ماه قبل فاصله گرفته است. از طرف دیگر با توجه به کمبودهای پیش آمده در تامین برخی از مواد اولیه، متوسط رشد قیمت مواد صنعتی به بالاترین سطح خود از ماه ژوییه 2008 تاکنون رسید.
 
رکود اقتصادی در قاره سبز با وجود بازگشایی بخش های مختلف اقتصادی ادامه دارد تا جایی که مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش اولیه خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در نخستین فصل سال 2021 را منتشر کرد که بر این اساس، متوسط رشد اقتصادی 19 کشور عضو منطقه یورو و 27 کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب منفی 0.6 درصد و منفی 0.4 درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو 0.1 درصد و در سطح اتحادیه اروپا 0.2 درصد کاهش پیدا کرده است.
 
وزارت بازرگانی آمریکا آمار اولیه سه ماهه نخست امسال را اعلام کرد که بر این اساس نرخ رشد اقتصادی این کشور مثبت 6.4 درصد اندازه گیری شده که این رقم 2.4 درصد بیشتر از رشد سه ماهه قبل و 0.3 درصد بیشتر از نرخ رشد پیش بینی شده قبلی بوده است.  این رشد اقتصادی که سومین رشد فصلی متوالی ثبت شده این کشور بوده است، بیش از همه تحت تاثیر رشد نیرومند بخش سرمایه گذاری های ثابت و تقاضای مصرفی قرار گرفته است.
 
مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در اروپا در گزارشی اعلام کرد که انتظار دارد میزان شیوع ویروس کرونا در قاره سبز تا یک ماه آینده کاهش پیدا کند. با این حال نگرانی ها از ورشکستگی گسترده کسب و کارها کماکان به قوت خود باقی مانده است چرا که در نتیجه محدودیت های کرونایی، این شرکت ها ناچار شده اند مقادیر زیادی استقراض کنند و در صورت تداوم نیافتن حمایت های دولت ها و بانک های مرکزی، شمار بیکاران بالا خواهد رفت. 
 
با افزایش حجم فعالیت های تجاری و احیای تدریجی سطح تقاضا میزان سودآوری شرکت های بزرگ بورسی مجددا رو به افزایش است. نتایج یک بررسی صورت گرفته نشان می دهد بیش از سه چهارم شرکت های لیست شده در شاخص اس اند پی 500 آمریکا، در سه ماهه نخست امسال سودآوری بیشتری از چیزی داشته اند که قبلا برای آن ها پیش بینی شده بود. علاوه بر شرکت های بزرگ آمریکایی، وضعیت برای شرکت های اروپایی نیز در نخستین فصل سال نسبت به فصل قبل بهتر شده است. 
 
تاکنون بیش از 156 میلیون و 445 هزار و 939 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و 263 هزار و 848 نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 593 هزار و 289 نفر، برزیل با 414 هزار و 645 نفر، هند با 233 هزار و 769 نفر، مکزیک با 218 هزار و 11 نفر و انگلیس با 127 هزار و 583 نفر بوده است.
 
جف کاربونه - تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در موسسه کرنرستون ولث - گفت: هر چند که وزیر خزانه داری آمریکا گفته است که برنامه پیشنهادی دولت برای اجرایی شدن یک بسه محرک بزرگ دیگر تاثیر شدیدی روی نرخ تورم ندارد اما انتظارات فعالان بازار به طرز آشکاری نسبت به شش ماه قبل عوض شده است. وضعیت رشد اقتصادی در حال حاضر بهتر از چیزی است که فعالان را بترساند اما اگر شاهد کاهش سودآوری شرکت ها یا کاهش رشد باشیم، واکنش بورس شدید خواهد بود. 
 
بورس آمریکا
 
در وال استریت بیشتر شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.
 
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با 0.40 درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح 34 هزار و 361.98 واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی 500» با 0.27 درصد صعود تا سطح 4177.43 واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با 0.46 درصد کاهش در سطح 13 هزار و 520.30 واحدی بسته شد.
 
بورس‌های اروپایی
 
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی 100" بورس لندن با 0.52 درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح 7076.17 واحد بسته شد.  شاخص "دکس 30" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش 0.17 درصدی و ایستادن در سطح 15 هزار و 196.74 واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک 40" بورس پاریس با پیشروی 0.28 درصدی در سطح 6357.09 واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس 35" 0.16 درصد بالا رفت و به 8982.20 واحد رسید.
 
بورس‌های آسیایی
 
در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی 225" بورس توکیو ژاپن با صعود 1.8 درصدی تا سطح 29 هزار و 331.17 واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ‌کنگ 0.77 درصد بالا رفت و در سطح 28 هزار و 637.46 واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" کاهش 1.22 درصدی را تجربه کرد و در سطح 5061.12 واحد بسته شد.
 
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس 200" بورس سیدنی با 0.48 درصد ریزش و ایستادن در سطح 7061.69 واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
 
نفت
 
در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با 1.19 درصد کاهش به 64.85 دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش 1.09 درصدی به ازای 68.21 دلار در هر بشکه مبادله شد.
 
طلا و نقره
 
همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با صعود 1.44 درصدی نسبت به روز قبل در سطح 1815.29 دلار معامله شد. هر اونس نقره با جهش 1.77 درصدی به ازای 27.47 دلار مبادله شد.