همه شاخص های مهم بورسی در اروپا و آسیا صعودی شدند.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از بلومبرگ، مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در اروپا در گزارشی اعلام کرد که انتظار دارد میزان شیوع ویروس کرونا در قاره سبز تا یک ماه آینده کاهش پیدا کند. با این حال نگرانی ها از ورشکستگی گسترده کسب و کارها کماکان به قوت خود باقی مانده است چرا که در نتیجه محدودیت های کرونایی، این شرکت ها ناچار شده اند مقادیر زیادی استقراض کنند و در صورت تداوم نیافتن حمایت های دولت ها و بانک های مرکزی، شمار بیکاران بالا خواهد رفت.
 
نگرانی از وضعیت هند به دلیل فروپاشی نظام درمانی این کشور در مواجهه با کرونا شدت گرفته چرا که گونه جهش یافته هندی دارای شدت شیوع و قدرت کشندگی بالایی است. برخی کشورها ممنوعیت هایی برای ورود اتباع هندی و تجارت با این کشور وضع کرده و پروازها از مبدا و به مقصد هند را متوقف کرده اند. از آنجایی که هنوز کارایی واکسن های فعلی در برابر گونه هندی مورد تردید است، شیوع آن در جهان می تواند دور تازه ای از محدودیت های سراسری را رقم بزند. 
 
با افزایش حجم فعالیت های تجاری و احیای تدریجی سطح تقاضا میزان سودآوری شرکت های بزرگ بورسی مجددا رو به افزایش است. نتایج یک بررسی صورت گرفته نشان می دهد بیش از سه چهارم شرکت های لیست شده در شاخص اس اند پی 500 آمریکا، در سه ماهه نخست امسال سودآوری بیشتری از چیزی داشته اند که قبلا برای آن ها پیش بینی شده بود. علاوه بر شرکت های بزرگ آمریکایی، وضعیت برای شرکت های اروپایی نیز در نخستین فصل سال نسبت به فصل قبل بهتر شده است. 
 
میزان فروش خانه های جدید آمریکا در ماه مارس با افزایشی قابل توجه نسبت به ماه قبل به یک میلیون و 21 هزار واحد رسید که این افزایش حتی از پیش بینی 846 هزار واحدی نیز بسیار بیشتر بوده است. این میزان که بالاترین رکورد ثبت شده از آگوست سال 2006 بدین سو محسوب می شود بیش از همه به لطف افزایش 40.2 درصد سالانه در مناطق جنوبی رقم خورده و ایالت های غرب میانه نیز با رشد 30.7 درصدی در رده بعدی قرار دارند. 
 
برخی گزارشات حاکی از برنامه دولت جو بایدن برای افزایش مالیات بر درآمد ثروتمندان به رقم عجیب 39.6 درصد است که این رقم دو برابر نرخ مالیاتی فعلی محسوب می شود. کارشناسان هشدار داده اند رسیدن مالیات بر درآمد افراد دارای بیش از یک میلیون درآمد در سال به نرخ فوق می تواند زمینه ساز دور تازه ای از فرار سرمایه شود به ویژه آن که بسیاری از نقاط جهان با هدف خروج سریع تر از رکود کرونایی، مشوق های جذابی را برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته اند.
 
امیدها به بهبود روابط چین با بلوک غرب مجددا افزایش پیدا کرده است. با توجه به اینکه چین بزرگ ترین شریک تجاری و سرمایه گذار خارجی در آمریکا و کشورهای اروپایی به شمار می رود، روابط گرم تر دو طرف به نفع شرکت های غربی خواهد بود. رئیس جمهور چین، دعوت جو بایدن را برای حضور در اجلاس آب و هوایی قبول کرد و هایکو ماس- وزیر خارجه آلمان- نیز با انتقاد از تنش زایی در روابط چین و اتحادیه اروپا گفته است فاصله گرفتن بروکسل و پکن از همدیگر کار کاملا اشتباهی خواهد بود. 
 
شماری از چهره های جمهوری خواه مخالفت خود را با تداوم اجرای بسته های حمایتی جدید در آمریکا توسط دولت بایدن بیشتر کرده اند. لری کودلو- مشاور اقتصادی دولت در دوره ترامپ- دو بسته حمایتی اخیر را یک مسکن موقت برای تقویت رشد اقتصادی دانسته که در بلند مدت به نفع کشورهایی نظیر چین و به ضرر خود آمریکا است. او از اعضای جمهوری خواه در سنا و کنگره خواست تا جلوی تصویب و اجرایی شدن بسته های عظیم محرک جدید را بگیرند. 
 
دومین اقتصاد جهان موفق شد در اتفاقی خیره کننده به رشد تقریبا سه برابری نسبت به پایان سال قبل دست یابد به گونه ای که اقتصاد چین در سه ماهه نخست سال 2021 رشد 18.3 درصدی را به ثبت رساند که در مقایسه با فصل قبل 11.8 درصد بیشتر شده است. این رشد اقتصادی هم چنین 0.3 درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده قبلی توسط کارشناسان است و بهترین رشد اقتصادی فصلی چین در طول دو سال اخیر محسوب می شود. 
 
تاکنون بیش از 149 میلیون و 755 هزار و 204 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و 154 هزار و 580 نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 587 هزار و 498 نفر، برزیل با 395 هزار و 324 نفر، مکزیک با 215 هزار و 547 نفر، هند با 202 هزار و 503 نفر و انگلیس با 127 هزار و 480 نفر بوده است.
 
دریک هالپینی - تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در بانک میتسوبیشی - گفت: به طور کلی هنوز ریسک های زیادی در بازارهای مالی وجود دارند که روند معاملات را دست کم تا نیمه نخست امسال تحت تاثیر خود قرار می دهند. وضعیت کرونا هنوز مایه نگرانی بزرگی است به ویژه آن که هنوز نمی توانیم با قاطعیت بگوییم که واکسن های موجود در برابر گونه های جهش یافته ویروس هم کارایی بالای خود را حفظ کرده اند. اینکه تنش های ژئوپلتیکی تا چه حد مناسبات تجاری را تحت تاثیر قرار دهند هم مهم است.
 
بورس آمریکا
 
در وال استریت بیشتر شاخص ها نزولی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
 
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با 0.37 درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح 33 هزار و 859.03 واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی 500» با 0.07 درصد صعود تا سطح 4189.08 واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با 0.12 درصد کاهش در سطح 14 هزار و 73.98 واحدی بسته شد.
 
بورس‌های اروپایی
 
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی 100" بورس لندن با 0.27 درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح 6963.67 واحد بسته شد.  شاخص "دکس 30" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش 0.28 درصدی و ایستادن در سطح 15 هزار و 292.18 واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک 40" بورس پاریس با پیشروی 0.49 درصدی در سطح 6306.98 واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس 35" 0.47 درصد بالا رفت و به 8799.60 واحد رسید.
 
بورس‌های آسیایی
 
در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی 225" بورس توکیو ژاپن با صعود 0.21 درصدی تا سطح 29 هزار و 53.97 واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ‌کنگ 0.45 درصد بالا رفت و در سطح 29 هزار و 71.34 واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" صعود 0.56 درصدی را تجربه کرد و در سطح 5119.24 واحد بسته شد.
 
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس 200" بورس سیدنی با 0.44 درصد افزایش و ایستادن در سطح 7064.67 واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
 
نفت
 
در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با 1.6 درصد افزایش به 63.95 دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود 1.34 درصدی به ازای 67.31 دلار در هر بشکه مبادله شد.
 
طلا و نقره
 
همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با ریزش 0.17 درصدی نسبت به روز قبل در سطح 1773.52 دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش 0.63 درصدی به ازای 26.02 دلار مبادله شد.

اخبار مرتبط

نظرات شما