نگرانی از گسترش گونه هندی کرونا به جهان، بورس های مختلف را فرو ریخت.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از بلومبرگ، نگرانی از وضعیت هند به دلیل فروپاشی نظام درمانی این کشور در مواجهه با کرونا شدت گرفته چرا که گونه جهش یافته هندی دارای شدت شیوع و قدرت کشندگی بالایی است. برخی کشورها ممنوعیت هایی برای ورود اتباع هندی و تجارت با این کشور وضع کرده و پروازها از مبدا و به مقصد هند را متوقف کرده اند. از آنجایی که هنوز کارایی واکسن های فعلی در برابر گونه هندی مورد تردید است، شیوع آن در جهان می تواند دور تازه ای از محدودیت های سراسری را رقم بزند. 
 
با افزایش حجم فعالیت های تجاری و احیای تدریجی سطح تقاضا میزان سودآوری شرکت های بزرگ بورسی مجددا رو به افزایش است. نتایج یک بررسی صورت گرفته نشان می دهد بیش از سه چهارم شرکت های لیست شده در شاخص اس اند پی 500 آمریکا، در سه ماهه نخست امسال سودآوری بیشتری از چیزی داشته اند که قبلا برای آن ها پیش بینی شده بود. علاوه بر شرکت های بزرگ آمریکایی، وضعیت برای شرکت های اروپایی نیز در نخستین فصل سال نسبت به فصل قبل بهتر شده است. 
 
میزان فروش خانه های جدید آمریکا در ماه مارس با افزایشی قابل توجه نسبت به ماه قبل به یک میلیون و 21 هزار واحد رسید که این افزایش حتی از پیش بینی 846 هزار واحدی نیز بسیار بیشتر بوده است. این میزان که بالاترین رکورد ثبت شده از آگوست سال 2006 بدین سو محسوب می شود بیش از همه به لطف افزایش 40.2 درصد سالانه در مناطق جنوبی رقم خورده و ایالت های غرب میانه نیز با رشد 30.7 درصدی در رده بعدی قرار دارند. 
 
برخی گزارشات حاکی از برنامه دولت جو بایدن برای افزایش مالیات بر درآمد ثروتمندان به رقم عجیب 39.6 درصد است که این رقم دو برابر نرخ مالیاتی فعلی محسوب می شود. کارشناسان هشدار داده اند رسیدن مالیات بر درآمد افراد دارای بیش از یک میلیون درآمد در سال به نرخ فوق می تواند زمینه ساز دور تازه ای از فرار سرمایه شود به ویژه آن که بسیاری از نقاط جهان با هدف خروج سریع تر از رکود کرونایی، مشوق های جذابی را برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته اند.
 
امیدها به بهبود روابط چین با بلوک غرب مجددا افزایش پیدا کرده است. با توجه به اینکه چین بزرگ ترین شریک تجاری و سرمایه گذار خارجی در آمریکا و کشورهای اروپایی به شمار می رود، روابط گرم تر دو طرف به نفع شرکت های غربی خواهد بود. رئیس جمهور چین، دعوت جو بایدن را برای حضور در اجلاس آب و هوایی قبول کرد و هایکو ماس- وزیر خارجه آلمان- نیز با انتقاد از تنش زایی در روابط چین و اتحادیه اروپا گفته است فاصله گرفتن بروکسل و پکن از همدیگر کار کاملا اشتباهی خواهد بود. 
 
شماری از چهره های جمهوری خواه مخالفت خود را با تداوم اجرای بسته های حمایتی جدید در آمریکا توسط دولت بایدن بیشتر کرده اند. لری کودلو- مشاور اقتصادی دولت در دوره ترامپ- دو بسته حمایتی اخیر را یک مسکن موقت برای تقویت رشد اقتصادی دانسته که در بلند مدت به نفع کشورهایی نظیر چین و به ضرر خود آمریکا است. او از اعضای جمهوری خواه در سنا و کنگره خواست تا جلوی تصویب و اجرایی شدن بسته های عظیم محرک جدید را بگیرند. 
 
آمارهای منتشرشده از درآمد سه ماهه نخست شرکت های بزرگ بورسی نشان می دهد که اگرچه این درآمدها نسبت به سال قبل بهبود محسوسی داشته اما کماکان نسبت به چیزی که قبل از امسال انتظارش می رفت فاصله زیادی باقی مانده است. در نتیجه شیوع موج جدید همه گیری، کماکان بیشتر کشورها تا بازگشت به زندگی عادی فاصله زیادی دارند. احتمالا کار تکمیل واکسیناسیون عمومی در بخش قابل توجهی از جهان امسال به پایان نخواهد رسید و به سال آینده کشیده می شود. 
 
دومین اقتصاد جهان موفق شد در اتفاقی خیره کننده به رشد تقریبا سه برابری نسبت به پایان سال قبل دست یابد به گونه ای که اقتصاد چین در سه ماهه نخست سال 2021 رشد 18.3 درصدی را به ثبت رساند که در مقایسه با فصل قبل 11.8 درصد بیشتر شده است. این رشد اقتصادی هم چنین 0.3 درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده قبلی توسط کارشناسان است و بهترین رشد اقتصادی فصلی چین در طول دو سال اخیر محسوب می شود. 
 
تاکنون بیش از 148 میلیون و 987 هزار و 11 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و 140 هزار و 683 نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 586 هزار و 751 نفر، برزیل با 392 هزار و 204 نفر، مکزیک با 215 هزار و 113 نفر، هند با 200 هزار و 389 نفر و انگلیس با 127 هزار و 451 نفر بوده است.
 
دریک هالپینی - تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در بانک میتسوبیشی - گفت: به طور کلی هنوز ریسک های زیادی در بازارهای مالی وجود دارند که روند معاملات را دست کم تا نیمه نخست امسال تحت تاثیر خود قرار می دهند. وضعیت کرونا هنوز مایه نگرانی بزرگی است به ویژه آن که هنوز نمی توانیم با قاطعیت بگوییم که واکسن های موجود در برابر گونه های جهش یافته ویروس هم کارایی بالای خود را حفظ کرده اند. اینکه تنش های ژئوپلتیکی تا چه حد مناسبات تجاری را تحت تاثیر قرار دهند هم مهم است.
 
بورس آمریکا
 
در وال استریت همه شاخص ها نزولی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
 
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با 0.04 درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح 33 هزار و 969.62 واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی 500» با 0.09 درصد ریزش تا سطح 4183.64 واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با 0.35 درصد کاهش در سطح 14 هزار و 88.65 واحدی بسته شد.
 
بورس‌های اروپایی
 
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی 100" بورس لندن با 0.26 درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح 6944.97 واحد بسته شد.  شاخص "دکس 30" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش 0.31 درصدی و ایستادن در سطح 15 هزار و 249.27 واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک 40" بورس پاریس با عقبگرد 0.03 درصدی در سطح 6273.76 واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس 35" 0.64 درصد بالا رفت و به 8756.70 واحد رسید.
 
بورس‌های آسیایی

 
در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی 225" بورس توکیو ژاپن با ریزش 0.46 درصدی تا سطح 28 هزار و 991.89 واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ‌کنگ 0.04 درصد پایین رفت و در سطح 28 هزار و 941.54 واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" صعود 0.26 درصدی را تجربه کرد و در سطح 5090.52 واحد بسته شد.
 
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس 200" بورس سیدنی با 0.17 درصد کاهش و ایستادن در سطح 7033.83 واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
 
نفت
 
در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با 0.11 درصد افزایش به 62.52 دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود 0.14 درصدی به ازای 66.01 دلار در هر بشکه مبادله شد.
 
طلا و نقره

 
همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با ریزش 0.26 درصدی نسبت به روز قبل در سطح 1776.83 دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود 0.34 درصدی به ازای 26.40 دلار مبادله شد.

اخبار مرتبط

نظرات شما