قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه تحت تاثیر آماری که کاهش بیش از حد انتظار ذخایر آمریکا را نشان داد و همچنین بهبود دورنمای اوپک از تقاضا برای نفت افزایش یافت اما نگرانیها نسبت به وضعیت شیوع ویروس کرونا و رشد عرضه، رشد قیمتها را محدود کرد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت 42 سنت معادل 0.6 درصد افزایش یافت و به 64 دلار و 9 سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز سه شنبه 39 سنت افزایش داشت.
 
بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا 40 سنت معادل 0.7 درصد افزایش یافت و به 60 دلار و 58 سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز سه شنبه 48 سنت افزایش داشت.
 
نشانه های احیای اقتصادی قوی در چین و آمریکا از رشد اخیر قیمتهای نفت پشتیبانی کرده اما نگرانیها درباره روند کند واکسیناسیون جهانی و افزایش موارد ابتلا در هند و برزیل، رشد قیمتها را محدود کرده است.
 
واندا هاری، تحلیلگر انرژی در شرکت واندا اینسایت در این باره گفت: ادامه مشکلات مربوط به عرضه واکسن و موارد جهانی ابتلا که نزدیک پیک ژانویه است، احتمالا در کوتاه مدت مانع رشد قیمتهای نفت می شود. همزمان، خوش بینی مستمر به احیای آمریکا و جهان که در آستانه خروج از بحران کووید است، مانع از نزول بیشتر قیمتها خواهد شد.
 
ضعیف شدن ارزش دلار آمریکا هم از رشد ملایم قیمتها در روزهای اخیر پشتیبانی کرد اما هیچ محرک قوی برای این که نفت از بازه معاملات اخیرش آزاد شود، وجود ندارد.
 
دلار ضعیفتر که روز چهارشنبه به پایینترین قیمت در سه ماه اخیر نزول کرد، نفت را برای خریداران غیرآمریکایی ارزانتر کرد.
 
اوپک در پیش بینی خود از رشد امسال تقاضای جهانی برای نفت بازبینی کرد و اکنون انتظار دارد تقاضا به میزان 5.95 میلیون بشکه در روز رشد کند که 70 هزار بشکه در روز بالاتر از پیش بینی ماه پیش این سازمان است. اوپک اکنون روی کاسته شدن از شدت پاندمی و کاهش محدودیتهای سفر حساب باز کرده است.
 
تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی نوشتند: این پیش بینی خوبی برای بازار است که نگران تبعات ادامه پاندمی بر تقاضا بود.
 
عامل دیگری که در معاملات روز چهارشنبه از افزایش قیمتها پشتیبانی کرد گزارش موسسه امریکن پترولیوم بود که نشان داد ذخایر نفت در هفته منتهی به 9 آوریل به میزان 3.6 میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است. تحلیلگران در نظرسنجی رویترز کاهش ذخایر به میزان 2.9 میلیون بشکه را پیش بینی کرده بودند. آمار رسمی بعدازظهر روز جاری از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر می شود.
 
نگرانیها نسبت به رشد تولید امریکا و رشد عرضه ایران در شرایطی که قرار است اوپک و متحدانش از ماه مه به میزان تولیدشان اضافه کنند، رشد قیمتها را محدود نگه داشته است.
 
بر اساس گزارش رویترز، اطلاعات انرژی آمریکا هفته جاری پیش بینی کرد تولید نفت هفت منطقه بزرگ نفت شیل این کشور در ماه مه 13 هزار بشکه در روز رشد کرده و به 7.61 میلیون بشکه در روز می رسد.

اخبار مرتبط

دلار صعودی شد

دلار صعودی شد

ارزش دلار مقابل بیشتر ارزهای مهم افزایش پیدا کرد. 19 خرداد 1400

نظرات شما