معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت قم از سهمیه کالاهای اساسی مورد نیاز مردم این استان در ماه مبارک رمضان خبر داد.

به گزارش نسیم اقتصاد، امیرحسین پروان، معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت قم، در خصوص میزان سهمیه کالاهای اساسی مورد نیاز در ماه مبارک رمضان بیان کرد: با پیگیری‌های انجام شده جهت تخصیص کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در قم، هزار و 800 تن روغن ویژه خانوار به استان اختصاص یافته‌است که توزیع آن توسط شرکت‌های پخش کارخانه‌های تولید کننده با هماهنگی اتحادیه‌های مرتبط انجام می‌گیرد.
 
وی افزود: 750 تن روغن نیز سهمیه ویژه صنوفی که مصرف روغن دارند مانند تالارها، رستوران‌ها، اغذیه‌فروشی‌ها و قنادی‌ها درنظر گرفته شده‌است که جذب و توزیع این سهمیه توسط مباشران در حال انجام است؛ همچنین در ماه گذشته 750 تن روغن ویژه صنوف در میان متقاضیان توزیع شده که سبب عدم ایجاد کمبود در این زمینه شده است.
 
پروان ادامه داد: 520 تن سهمیه شکر نیز به استان اختصاص یافته‌ و مباشران به جهت جذب و توزیع به اداره کل غله و خدمات بازرگانی قم معرفی شده‌اند؛ در حال حاضر سهمیه شکر در کارخانه‌ها در حال بسته‌بندی و توزیع میان واحدهای صنفی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تعاونی های مصرف است.
 
وی اظهار کرد: در خصوص تأمین قند نیز، قسمتی از سهمیه جذب شده شکر در اختیار کارخانه‌های تولید قند قرار گرفته است؛ قند بسته‌بندی‌ شده به قیمت 10 هزار و 500 تومان و شکر نیز در بسته بندی‌های یک کیلوگرمی به قیمت هشت هزار و 700 تومان عرضه شود.
 
پروان اضافه کرد: در رابطه با برنج نیز، 600 تن سهمیه به استان قم اختصاص یافته‌است که در بازار در حال توزیع است؛ برنج عرضه شده در استان از نوع هندی بوده و به قیمت هر کیلوگرم 18هزار و 500 تومان به فروش می‌رسد.
 
وی در ادامه گفت: در ماه مبارک رمضان تقاضاهای زیادی از سوی مجموعه‌های مختلف مانند هیئت‌ها و خیرین برای اجرای طرح مواسات و تهیه بسته‌های معیشتی است که از سهمیه کالاهای اختصاص یافته به استان برای پاسخ به این درخواست‌ها نیز مصرف شده است.
 
پروان در مورد توزیع مرغ در استان نیز توضیح داد: تأمین مرغ بر عهده سازمان جهاد کشاورزی است اما با توجه به اینکه مرغ مورد نیاز ماهانه استان 110 تن است و میزان تولیدی استان پاسخگوی این نیاز نیست تلاش می‌کنیم تا برای ماه مبارک رمضان نیز مانند شب عید سهمیه‌ای از مرغ منجمد فراهم کرده و در کنار مرغ گرم عرضه کنیم؛ در حال حاضر 70 تا 80 تن بین واحدهای صنفی، فروشگاه‌های زنجیره ای و تعاونی های مصرف توزیع می‌شود.
 
معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت قم عنوان کرد: قیمت‌گذاری زولبیا و بامیه هم در کمیسیون اقتصادی اتاق اصناف بررسی شده که طبق آن برای نوع درجه یک این محصول قیمت 38 هزار تومان و نوع درجه دوم آن قیمت 34 هزار تومان تعیین شده که پس از تصویب در کارگروه تنظیم بازار استان ابلاغ می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات شما