اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه اش، پیش بینی خود از میزان تقاضای جهانی برای نفت در سال 2021 را بالا برد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، اوپک پیش بینی کرد تقاضا برای نفت در سال 2021 به میزان 5.95 میلیون بشکه در روز معادل 6.6 درصد رشد خواهد کرد که 70 هزار بشکه در روز بالاتر از پیش بینی ماه پیش این سازمان است.
 
اوپک در این گزارش اعلام کرد از آنجا که انتظار می رود با اجرای برنامه های واکسیناسیون، از شدت شیوع و شدت پاندمی کووید 19 کاسته شود، شرایط فاصله گذاری اجتماعی و محدودیتهای سفر تسهیل شده و به افزایش جابجایی ها منتهی می شوند.
 
برآورد بالاتر از میزان رشد تقاضا برای نفت برخلاف ماههای پیش است که اوپک پیش بینی رشد تقاضا را به دلیل تداوم قرنطینه ها پایینتر آورده بود. احیای بیشتر تقاضا می تواند زمینه را برای تسهیل بیشتر محدودیت عرضه اوپک و متحدانش فراهم کند.
 
بهای نفت برنت پس از انتشار این گزارش به سمت مرز 64 دلار در هر بشکه پیشروی کرد. قیمتها امسال تحت تاثیر انتظارات برای احیای اقتصادی و تداوم محدودیت عرضه اوپک پلاس، تا بالای مرز 70 دلار صعود کردند.
 
اوپک ماه گذشته در پیش بینی تقاضا در سال 2021 بازبینی صعودی کوچکی انجام داد اما پیش بینی خود را از هفت میلیون بشکه در روز رشد تقاضا که در ژوییه سال 2020 برآورد کرده بود، به طور پیوسته کاهش داده است.
 
این گروه کشورهای صادرکننده نفت با فرض این که تبعات پاندمی تا حد زیادی مهار می شود، پیش بینی کرد اقتصاد جهان در سال 2021 به میزان 5.4 درصد رشد می کند.
 
پس از تماس آمریکا با عربستان سعودی و درخواست واشنگتن برای منطقی نگه داشتن هزینه انرژی برای مصرف کنندگان، اوپک پلاس در اول آوریل با تسهیل تدریجی تولید نفت از ماه مه تا ژوییه موافقت کرد. این گروه که متشکل از 23 کشور است، تولیدش را در ماه مه 350 هزار بشکه در روز، در ژوئن 350 هزار بشکه در روز و در ژوییه 450 هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد. بعلاوه عربستان سعودی کاهش تولید یکجانبه یک میلیون بشکه در روز را به صورت تدریجی قطع خواهد کرد و 250 هزار بشکه در روز در مه، 350 هزار بشکه در روز در ژوئن و 400 هزار بشکه در روز در ژوئیه به تولیدش اضافه می‌کند.
 
گزارش اوپک نشان داد تولید نفت این گروه تحت تاثیر تولید بالاتر ایران، 200 هزار بشکه در روز افزایش یافت و به 25.04 میلیون بشکه در روز رسید.
 
اوپک پلاس از ماه مه سال میلادی گذشته کاهش تولید 9.7 میلیون بشکه در روز را به منظور حمایت از بازار به اجرا گذاشت. عمده این کاهش تولید حتی پس از تصمیم اول آوریل این گروه ادامه خواهد یافت. نشست بعدی وزیران اوپک پلاس برای تصمیم گیری درباره سطح تولید، 28 آوریل برگزار می شود.
 
تولیدکنندگان رقیب هم تولیدشان را افزایش داده اند اما اوپک پیش بینی خود از رشد تولید غیراوپک در سال 2021 را تغییر نداد و در یک میلیون بشکه در روز ثابت نگه داشت و همچنان انتظار دارد تولید نفت شیل آمریکا که معمولا در واکنش به قیمتهای بالاتر صعود می کند، نزول پیدا کند.
 
بر اساس گزارش رویترز، اوپک پیش بینی کرد تقاضای جهان برای نفت این گروه امسال به 27.4 میلیون بشکه در روز می رسد که 200 هزار بشکه در روز بالاتر از پیش بینی ماه گذشته است و نشان می دهد فضا برای تولید بالاتر این گروه در سال 2021 وجود دارد.

اخبار مرتبط

نظرات شما