افزایش تا 150 درصدی قیمت برنج های وارداتی و نرخ بیش از 42 هزار تومانی هر کیلو برنج ایرانی تا پایان سال گذشته در گزارش های رسمی ثبت شده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، برنج مصرفی از دو محل تولید داخل و بخشی از واردات تأمین می شود. برنج های وارداتی تا ابتدای سال گذشته مشمول دریافت ارز 4200 تومان بودکه با حذف آن، تأمین ارز أین کالا با نرخ سامانه نیما که معمولا نزدیک به بازار است انجام می شود. از آن زمان در کنار افزایش نرخ ارز موانعی در ترخیص وجود داشت که موجبات افزایش قیمت این کالا را فراهم کرد.
 
افزایش قیمت برنج ایرانی تا 42 هزار تومان 

 
براساس تازه ترین آمار مرکز آمار ایران از وضعیت قیمت و تورم کالاهای مورد نیاز مردم قیمت برنج ایرانی از اسفند 1398 که هر کیلو به طور متوسط 23 هزار و 600 تومان بوده تا اسفند سال گذشته که به طور متوسط تا 35 هزار تومان قیمت خورده افزایش 47.5 درصدی داشته است. برنج ایرانی حتی تا بیش از 42 هزار تومان نیز قیمت خورده است.
 
برنج خارجی به مرز 30 هزار تومان رسید
 
در مورد برنج های خارجی هر کیلو أز آن در اسفند 1398 به طور متوسط 9700  تومان عرضه شده ولی به تدریج در شرایط جدید روند صعودی قیمت آن شروع شده است؛ به طوری که در بهمن ماه سال قبل به طور متوسط 23 هزار و 900 تومان و در اسفند تا 24 هزار و 200 تومان افزایش قیمت داشته و حداکثر 29 هزار و 400 تومان نیز برای آن ثبت شده است.
 
بر این اساس هر کیلو برنج خارجی با افزایش قیمت 150 درصدی در پایان سال گذشته مواجه بود.
 
 واردات 936 هزار تنی و موانع ترخیص
 
اما اینکه وضعیت واردات برنج چگونه بوده بررسی آمار گمرک ایران نشان می دهد که در سال گذشته 936 هزار تن به ارزش 868 میلیون دلار برنج وارد شده است و آخرین آمار از موجودی کالای اساسی تا اواسط فروردین ماه بیانگر موجودی 36 هزار تنی برنج در گمرک و بنادر است.
 
در نیمه دوم سال گذشته ترخیص برنج از گمرک با موانعی همراه بود و حتی در انتقادات صاحبان کالا موضوع قرار گرفتن برنج های مانده در بنادر در آستانه فساد مطرح شد، مسئولان گمرک میز دلیل عدم ترخیص را تأمین ارز اعلام کرده بودند اما در نهایت با توافقات صورت گرفته بانک مرکزی نسبت به صدور کد رهگیری اقدام و ترخیص برنج آغاز شد.
 
با این حال در ادامه موضوع استاندارد برنج های وارداتی مطرح بود و ترخیص بخشی از آن با این مانع مواجه شد.

اخبار مرتبط

نظرات شما