در حال حاضر روزانه بیش از 110 میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه‌های کشور تولید می‌شود و طبق آخرین آمار اعلام شده در خصوص میزان مصرف بنزین، اوج مصرف بنزین در سال گذشته، روز 28 اسفندماه با رقم 104 میلیون لیتر بوده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، با شیوع بیماری کرونا مصرف بنزین در کشور کاهش یافت اما در فروردین امسال شاهد افزایش مصرف بودیم به طوری که در فروردین‌ماه سال گذشته روزانه حدود 45 میلیون لیتر بنزین در کل کشور توزیع شد، در حالی که این مقدار در روزهای نخست فروردین‌ماه سال 1400 به میانگین روزانه 85 میلیون لیتر رسیده است که نسبت به فروردین‌ماه پارسال افزایش روزانه حدود 37 تا 38 میلیون لیتری را نشان می‌دهد.
 
همچنین از انتهای بهمن ماه 98 به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش رفت و آمد شهروندان میزان مصرف بنزین در کشور 10 درصد کاهش یافت و  میزان مصرف بنزین در کشور 75 تا 76 میلیون لیتر در روز بود. و در ابتدا تغییر قیمت بنزین میزان مصرف به 95 تا 96 میلیون لیتر در روز رسید.
 
در کشور 27 میلیون دستگاه خودرو اعم از بنزینی و دیزلی، 17 میلیون دستگاه خودروی شخصی، 4 میلیون دستگاه خودروی عمومی وانت، 5.5 میلیون دستگاه موتورسیکلت و بیش از 800 هزار خودروی دیزلی وجود دارد که سهمیه‌بندی سوخت این دستگاه‌ها انجام شده است.
 
سال گذشته 27 میلیون قطعه کارت سوخت و 7 میلیون کارت المثنی صادر شد، در کشور 27 میلیون دستگاه خودرو اعم از بنزینی و دیزلی، 17 میلیون دستگاه خودروی شخصی، 4 میلیون دستگاه خودروی عمومی وانت، 5 میلیون و 500 هزار دستگاه موتورسیکلت و بیش از 800 هزار خودروی گازوئیل‌سوز وجود دارد که سهمیه‌بندی سوخت این دستگاه‌ها انجام شده است.
 
 طبق گفته های ویس کرمی - مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با توجه به تولید روزانه 110 میلیون لیتر بنزین وجود 14 هزار کیلومتر خطوط‌ لوله انتقال فرآورده‌های نفتی، ناوگان عظیم نقل و انتقال سوخت و ذخیره‌سازی‌های در کنار برنامه‌ریزی‌های از پیش انجام شده با بخش‌های تولید، حمل‌ونقل و خطوط لوله انتقال فرآورده، هیچ‌گونه مشکلی در تامین سوخت وجود ندارد.
 
به گفته وی درحال حاضر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با هماهنگی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت روزانه حدود 220 میلیون لیتر انواع و اقسام فرآورده‌ نفتی مورد نیاز بخش‌های مختلف مصرف معادل 1.4 میلیون بشکه فرآورده‌های نفتی را وارد چرخه نقل و انتقال می‌کند.

اخبار مرتبط

نظرات شما