بر اساس نامه دبیر ستاد تنظیم بازار، کارخانجات تولیدی در سال جاری باید نسبت به تولید ماهانه 180 هزار تن روغن که 120 هزار تن در بخش های خانوار، 25 هزار تن در بخش صنف و 35 هزار تن در بخش صنعت خواهد بود، اقدام کنند.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، عباس قبادی طی نامه‌ای به مسئولان سازمان حمایت، وزارت جهاد کشاورزی، شرکت بازرگانی دولتی ایران و معاونت امور صنایع وزارت صمت درباره سیاستگذاری عرضه و توزیع روغن خوراکی در سال 1400، اعلام کرده که میزان روغن خام مورد نیاز برای تولید و توزیع روغن نباتی برای شش ماهه اول سال 1400 معادل یک میلیون و 50 هزار  تن (790 هزار تن روغن خام و 260 هزار تن روغن از محل استحصال دانه روغنی وارداتی) مصوب شده است.
 
مقادیر نیاز روغن خام برای تحقق برنامه تولید و آرامش بازار نیز شامل 240 هزار تن روغن خام پالم، 400 هزار تن روغن خام آفتاب، 150 هزار تن روغن خام سویا، است. همچنین از محل استحصال روغن از دانه روغنی سویا وارداتی حدود 260 هزار تن روغن استحصال می‌شود که در فرایند تولید و عرضه به کشور قرار خواهد گرفت.
 
وی همچنین با بیان اینکه جدول سهمیه کارخانجات تولیدی مورد تایید انجمن‌ها و تشکل‌های ذیربط قرار گرفته، در نامه نوشته که کارخانجات تولیدی بر اساس برنامه ابلاغی باید نسبت به تولید ماهانه 180 هزار تن روغن که 120 هزار تن در بخش های خانوار، 25 هزار تن در بخش صنف و 35 هزار تن در بخش صنعت خواهد بود، اقدام کنند. البته جابجایی ارقام اعلامی در صورت لزوم و به منظور مدیریت بازار امکان پذیر خواهد بود.
 
تولیدکنندگان روغن موظف به ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت شدند
 
همچنین بر اساس اعلام دبیر ستاد تنظیم بازار کارخانجات تولیدی باید برنامه ریزی لازم برای تولید روغن در بخش خانوار به صورت 70 درصد روغن مایع (معادل 84 هزار تن) و 30 درصد روغن نیمه جامد (معادل 36 هزار تن) و به تفکیک روغن تولیدی مایع خانوار 60 درصد پخت و پز (معادل 50 هزار تن) و 40 درصد سرخ کردنی (معادل 34 هزار تن) را در دستور کار قرار دهند.
 
 در ادامه این نامه با اشاره به تکالیف دولت در رصد و پایش واردات و توزیع انواع روغن خام و ساخته شده، همه واحدهای تولیدی، توزیعی و پخش مکلف به ثبت اطلاعات ترخیص، تولید و توزیع به تفکیک خریدار در سامانه جامع تجارت داخلی شدند. سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان نیز باید بر کلیه مراحل تامین، تولید و توزیع و رعایت قیمت‌های مصوب نظارت حداکثری داشته باشد و با تخلفات احتمالی برخورد کند.
 
گفتنی است که بر اساس آمار 11 ماهه سال 1399، از بین کالاهای منتخب صنعتی، بیشترین کاهش تولید مربوط به روغن ساخته شده نباتی بوده که با 16.2 درصد کاهش از حدود یک میلیون و 650 هزار تن در 11 ماهه سال 1398 به یک میلیون و 380 هزار تن در مدت مشابه سال گذشته رسیده است. همچنین بر اساس این آمار در بهمن ماه سال قبل تولید روغن به 165 هزار تن رسیده است که نزدیک به 10 درصد نسبت به ماه قبل از خود افزایش داشته است. این در حالی است که بر اساس نامه تولید روغن باید ماهانه به 180 هزار تن برسد.
 
اواخر شهریور پارسال بود که عرضه روغن جامد در فروشگاه‌ها کم شد و قیمت آن نیز افزایش یافت. کمتر از یک ماه بعد نیز روغن مایع در بازار کمیاب شد؛  به طوری که این کالا یا در مغازه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ نبود یا به هر نفر تنها یک روغن فروخته می شد. اگر چه بنا بر وعده مسئولان مربوطه قرار بود از اوایل دی ماه روغن در بازار توزیع و مشکل این کالای پرمصرف حل شود، اما به نظر می رسد این وعده در بخش روغن جامد هنوز  عملیاتی نشده است؛  به طوری که اوایل اسفند فروش روغن جامد با کارت ملی خبرساز شد. اما معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت فروش روغن با کارت ملی را تکذیب کرد و از افزایش 25 درصدی تولید روغن خبر داد. نهایتا اواخر اسفند پارسال قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی به وجود مشکلاتی در بازار روغن جامد اذعان کرد و وعده داد که این مشکلات در فروردین 1400 برطرف شود.

اخبار مرتبط

نظرات شما