وزارت کشور به هیئت دولت پیشنهاد داده تا سهمیه گازوئیل تخصیصی به مرزنشینان از ابتدای سال 1400 به 900 میلیون لیتر (ماهانه 75 میلیون لیتر) افزایش یابد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از مهر، بر اساس پیشنهادی که وزارت کشور به هیئت دولت ارائه داده، به موجب بند (2) مصوبه هیئت وزیران موضوع طرح فروش سوخت مرزی، ترتیباتی از سوی دولت برای تخصیص سهمی از درآمدهای حاصل از صادرات زمینی فرآورده‌های نفتی از ابتدای سال 1399 و با هدف ارتقای توان اقتصادی ساکنین روستاهای مرزی شعاع (20) کیلومتری مرز اتخاذ شده که وزارت کشور خواهان اصلاح این مصوبه شده است.
 
بر اساس اصلاحیه پیشنهادی وزارت کشور که با هدف «تقویت بنیه اقتصادی و معیشتی مرزنشینان، کاهش زمینه‌های قاچاق سوخت و فرآورده‌های نفتی و نیز توجه جدی به امر تثبیت جمعیت پایدار در جداره مرزها» ارائه شده، مشمولان این طرح در استان‌های هدف به ساکنان روستاهای مرزی واقع در شعاع (20) کیلومتری مرز به استثنای استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و گلستان (مشمولین واقع در شعاع 10 کیلومتری) و در استان‌های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان (مشمولین ساکن در شعاع 50 کیلومتری) در صورت تصویب هیئت دولت، تغییر می‌کند.
 
همچنین از ابتدای سال 1400، سهمیه کل سوخت نفت گاز تخصیصی به ساکنین روستاهای مرزی مشمول این مصوبه در سال برابر 900 (ماهانه برابر با 75) میلیون لیتر نفت گاز خواهد بود.
 
سهمیه هر خانوار مرزنشین مشمول این تصویب نامه، در سال حداکثر (2200) لیتر نفت گاز (مجموعاً در سقف مذکور در جز «الف») تعیین می‌شود و وزارت کشور مکلف است تعداد اطلاعات هویتی و شماره حساب خانوارهای تحت پوشش این مصوبه را به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام کند.
 
گفتنی است، پیشنهاد فوق هم اکنون در کمیسیون اقتصاد دولت مراحل بررسی و تصمیم گیری را سپری می‌کند.

اخبار مرتبط

نظرات شما