با وجود نابسامانی در بازار مرغ، وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) بیش از چهار ماه در ابلاغ مصوبه ممنوعیت صادرات این محصول تعلل کرده، اما مشخص نیست در این زمان چقدر مرغ صادر شده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، در سال جاری قیمت مصوب مرغ در ستاد تنظیم بازار دو بار افزایش یافته و در حال حاضر قیمت مصوب آن 20 هزار و 400 تومان است. اما در هفته‌های گذشته قیمت هر کیلو گوشت مرغ به بیش از 30 هزار تومان و هر شانه تخم مرغ به بیش از 40 هزار تومان هم رسید.
 
 مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) علت گرانی مرغ را کمبود عرضه عنوان می‌کنند که مسئولیت آن متوجه وزارت جهاد کشاورزی است. برای مثال اخیرا عباس قبادی، دبیر ستاد تنظیم بازار کشور گفته که  روزانه 400 تن گوشت مرغ گرم وارد میدان اصلی تهران می‌شود و در برخی روزها این رقم به 700 تن هم می‌رسد؛ در حالیکه بازار تهران روزانه به 1200 تا 1500 تن مرغ نیاز دارد. در طرف دیگر ماجرا اما وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید نهاده‌ها را در سامانه بازارگاه توزیع کرده و گران‌فروشی در سطح بازار اتفاق می‌افتد که مسئولیتش با وزارت صمت است. در این میان مرغداران می‌گویند قیمت تمام شده برای آن‌ها بیش از نرخ مصوب است و همچنین از انحراف شدید در توزیع مرغ خبر می‌دهند.
 
واردات نصف شد چون نیاز نداشتیم!
 
بر اساس آمارهای گمرک ایران، واردات مرغ در 11 ماهه امسال 112.8 تن معادل 203.4 هزار دلار بوده که به عنوان ذخایر استراتژیک به کشور وارد شده و نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 90 درصد کاهش داشته است. علت این کاهش چشمگیر هم این بوده که مسئولان معتقدند تولید داخل پاسخگوی نیاز بوده و نیازی به واردات نیست.
 
حالا در میان تمام این مشکلاتی که کسی مسئولیت آن‌ها را به عهده نمی‌گیرد، با وجود اینکه ستاد تنظیم بازار اوایل آبان ماه صادرات مرغ را ممنوع کرده، این مصوبره را 20 اسفند به گمرک ابلاغ نکرده است؛ بنابراین احتمالا گمرک به عنوان مجری این مصوبه را اجرا نکرده است. البته آماری از صادرات مرغ طی چهار ماه گذشته در دسترس نیست و مسئولان وزارت صمت نیز تا زمان نوشته شدن این گزارش پاسخی به ابهامات موجود نداده‌اند.
 
بنابراین مسئولان وزارت صمت و به ویٰژه بخش ستاد تنظیم بازار باید در این رابطه شفاف سازی کنند و ضمن ارائه آمار صادرات در این مدت، درباره چرایی ابلاغ نشدن مصوبه ممنوعیت صادرات مرغ در زمانی که قیمت این محصول در بازار حداقل 10 هزار تومان گران‌تر از نرخ مصوب است و حتی با وجود بیماری کرونا صف‌های طویل برای خرید مرغ دولتی تشکیل می‌شود، پاسخ دهند.

اخبار مرتبط

نظرات شما