دولت قرار است از مشاغلی که با شیوع کرونا آسیب دیده‌اند در قالب یارانه و بسته خرید کالا غیرنقدی حمایت کند، برای پرداخت تسهیلات یک تا دو میلیون تومانی متقاضیان باید از امروز یکشنبه 25 اسفند ماه ثبت‌نام کنند.

به گزارش نسیم اقتصاد، محمدباقر نوبخت روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از آزادراه شهید همت در استان البرز اظهار کرد: کسانی که شغل خاصی برای تامین درآمد ثابت ندارند، توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی شده‌اند که تا پایان اسفند ماه جاری یک بسته حمایتی اختصاص یافته و به آنان مبالغی پرداخت خواهیم کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز اعلام کرده است که بسته حمایتی برای اقشار آسیب‌پذیر تا پایان اسفند ماه توزیع خواهد شد.

وی پیش از این اظهار کرده بود، برای بیکاری مشاغلی مثل دست‌فروشان نیز مقرر شد حدود سه هزار میلیارد تومان سرمایه به منظور پرداخت بیمه‌های بیکاری و ارائه تسهیلات به این افراد تخصیص یابد.

همچنین براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی از سه بسته حمایتی خبر داده است.

در این خبر رئیس‌جمهور به سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داده که نخستین بسته حمایتی تا پیش از پایان اسفند ماه در اختیار افراد مشمول قرار گیرد، دو بسته حمایتی دیگر نیز در ابتدای سال آتی، در اختیار مشمولان این طرح قرار خواهد گرفت.

همچنین برآورد می‌شود سه میلیون خانوار ایرانی مشمول دریافت این بسته‌های حمایتی شوند.

براساس گزارش ایسنا از جزئیات این بسته حمایتی، به خانواده‌های یک نفره 200 هزار تومان؛ دو نفره، 300 هزار تومان؛ سه نفره، 400 هزار تومان؛ چهار نفره، 500 هزار تومان و پنج نفره و بیشتر 600 هزار تومان تعلق می‌گیرد که در هفته جاری واریز می‌شود.

پرداخت تسهیلات نیز یکی دیگر از سیاست‌های حمایتی دولت برای کمک به اقشار آسیب‌دیده در دوره شیوع کرونا است.

بر این اساس شناسایی چهار میلیون خانوار دارای شغل شغل موقت که به علت شیوع کرونا و کسادی بازار شب عید با مشکلات اقتصادی و معیشتی مواجه هستند در دستور کار قرار گرفته و در همین راستا بین یک تا دو میلیون تومان اعتبار غیرنقدی خرید کالا به صورت قرض‌الحسنه با بهره چهار درصد و بدون ضامن برای این قشرها در نظر گرفته شده است.

مشاغلی که تسهیلات یک تا دو میلیون تومانی را دریافت می‌کنند شامل کارگران ساختمانی، کارگران روزمزد، کارگران رستوران‌ها، دستفروش‌ها یا حتی رانندگان تاکسی که قرار شده برای آن‌ها طرح خرید اعتباری و به تناسب افراد خانوار در نظر گرفته شود؛ به نحوی که برای خانوار یک نفره یک میلیون و دو نفر به بالا تا دو میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

برای پرداخت این تسهیلات باید در ابتدا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اصناف و اتحادیه‌ها افراد مشمول را شناسایی کند؛ از این رو از یکشنبه 25 اسفند سامانه ثبت‌نام متقاضیان آغاز می‌شود. با توجه به اینکه باید در ابتدا این افراد ثبت‌نام و شناسایی شوند، مسئولان سازمان برنامه و بودجه می‌گویند تا انتهای اسفند یا هفته ابتدایی فروردین بسته‌های حمایتی این گروه پرداخت خواهد شد.

مدت بازپرداخت این وجوه که با نرخ سود چهار درصد تخصیص داده می‌شود، 27 ماهه است.

جلسه روز یکشنبه کارگروه مدیریت آثار اقتصادی شیوع ویروس کرونا به ریاست دکتر روحانی تشکیل خواهد شد.

 

منبع: تجارت نیوز


 

اخبار مرتبط

نظرات شما