به‌احتمال زیاد افزایش قیمت خودروهایی که مشمول قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت است، 5 درصد افزایش پیدا کند. البته تصمیم‌گیری نهایی بستگی به فرمول و مستنداتی دارد که خودروسازان به شورای رقابت ارائه کردند.

به گزارش نسیم اقتصاد، قیمت خودروهای کمتر از 40 میلیون تومان بزودی تعیین تکلیف می‌شود. قیمت نهایی این خودروها در انتظار تصمیم شورای رقابت است. از ابتدای سال گذشته خودروسازان، درخواست افزایش قیمت را به شورای رقابت دادند و این مجموعه اعلام کرده است که خردادماه نتیجه بررسی‌های خود را اعلام می‌کند.

ولی ملکی عضو شورای رقابت و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره قیمت خودروهای کمتر از 40 میلیون تومان به «ایران» می‌گوید: به‌احتمال زیاد افزایش قیمت خودروهایی که مشمول قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت است، 5 درصد افزایش پیدا کند. البته تصمیم‌گیری نهایی بستگی به فرمول و مستنداتی دارد که خودروسازان به شورای رقابت ارائه کردند.

وی ادامه داد: شورای رقابت برای آنکه مردم بیش از این با گرانی مواجه نشوند اجازه نمی‌دهد قیمت‌ها رشد چشمگیری پیدا کند. بزودی قیمت نهایی خودروهای کمتر از 40 میلیون تومان به خودروسازان ابلاغ می‌شود.

عضو شورای رقابت اظهارداشت: تصمیم دیگری که شورای رقابت می‌خواهد بگیرد این است که خودروهای کمتر از 45 میلیون تومان را مشمول قیمت‌گذاری کند. از آنجا که قیمت خودرو در بازار افزایش پیدا کرده است دیگر رقم 40 میلیون تومان برای کنترل قیمت‌ها منطقی نیست.

شورای رقابت در حالی خردادماه را زمان نهایی شدن قیمت خودروهای کمتر از 40 میلیون تومان وعده داده است که خودروسازان در عرضه خودرو دست به عصا حرکت می‌کنند. چند وقتی است که عرضه خودرو توسط خودروسازان کاهش یافته است و این امر را نمایشگاه داران خودرو و نمایندگی‌ها در گلایه‌های خود آورده‌اند. آنها گفتند: رویه کاهش عرضه باعث ایجاد حاشیه بازار شده است و در این میان تنها بخشی که سود می‌برند دلالانی هستند که توانستند به خودروهای تولیدی خودروسازان دست پیدا کنند.

در این میان رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو پای واسطه‌هایی را به میان کشید که با رایزنی توانستند از خودروسازان خودرو بگیرند و به‌صورت قطره چکانی وارد بازار کنند. البته واسطه‌ها خودروها را با قیمت بالاتری به فروش می‌رسانند. پایه افزایش قیمت آنها یک میلیون تومان است. واسطه‌ها سود‌های نجومی می‌برند و از طرفی مردم متحمل فشارهایی می‌شوند که روز به روز باعث کاهش قدرت خرید آنها می‌شود.

از آنجا که طی ماه‌های اخیر وضعیت ارزی کشور با چالش‌هایی مواجه شده است و خودروسازان به جای افزایش بهره‌وری، رشد قیمت را ترجیح می‌دهند و وزارت صنعت با بررسی نرخ تورم و قیمت مواد اولیه برای خودروهای بالاتر از 40 میلیون تومان 9.6 درصد افزایش را تصویب کرد. هر چند این امر توسط خودروسازان رعایت نشد و برخی از خودروها با درصد بالاتری گران شده است اما حداقل تکلیف در آن بازار مشخص شده است ولی در خودروهای کمتر از 40 میلیون تومان هنوز فروش مشخص نیست.

به‌هر ترتیب بارزترین مشکلی که مردم با آن مواجه شدند کاهش فروش خودرو و حرکت به‌سمت فروش نقدی است. سال گذشته تنوع فروش به‌گونه‌ای شده بود که افراد با ودیعه پایین هم می‌توانستند صاحب یک دستگاه خودرو شود، ولی اکنون خودروسازان ترجیح می‌دهند خودروهای خود را به‌صورت نقدی به‌فروش برسانند و از فروش شرایطی پرهیز کنند.

در خودروهای کمتر از 40 میلیون تومان نوسان قیمت، آهنگ تندی پیدا کرده است. پراید 111 که در کارخانه حدود 21 میلیون و 300 هزار تومان است اکنون در بازار قیمت 24 میلیون تومان را تجربه می‌کند. سایر خودروها نیز چنین شرایطی را دنبال می‌کنند. از این‌رو به‌نظر می‌رسد که اگر طبق گفته خودروسازان عرضه خودرو کم نشده است باید کاری کرد که توزیع شرایط استانداردی بگیرد و و اسطه‌ها حذف شوند.

البته در این مدت قیمت خودروهای بالاتر از 45 میلیون تومان هم سیر صعودی به خود گرفته است و هنوز بازار روی آرامش را به‌خود نگرفته است. ساندرو 68 میلیون و 500 هزار تومان، ساندرو استپ وی 74 میلیون و 500 هزار تومان به‌فروش می‌رسد. همچنین پژو 206 تیپ 2 با قیمت 44 میلیون و 300 هزار تومان، پژو پارس با قیمت 42 میلیون و 200 هزار تومان و H30 با قیمت 54 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات شما