99 درصد از پوشاک وارد شده از چین و امارات، قاچاق استعضو اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک با توجه به آمار به ثبت رسیده در سازمان ملل و قیاس آن با آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که حدود 99 درصد از پوشاک وارد شده به ایران از چین و امارات، قاچاق است.

‍‍‍به گزارش نسیم اقتصاد، مجید نامی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به میزان واردات پوشاک به ایران براساس آمار سازمان ملل، بیان کرد: در مورد میزان واردات پوشاک به ایران دو آمار متفاوت وجود دارد. آمارهایی که مربوط به سازمان ملل و نیز گمرک ایران است که این دو با یکدیگر اختلاف فاحشی دارند.
 
وی ادامه داد: از دی‌ماه سال 1394 تا دی‌ماه سال 1395 حدود یک میلیارد دلار صادرات پوشاک از سوی سایر کشورها به ایران انجام گرفته است که براساس آمار سازمان ملل سهم چینی 398 میلیون دلار، ترکیه 338 میلیون دلار، امارات متحده عربی 209 میلیون دلار، هند 22.5 میلیون دلار، ایتالیا 16 میلیون دلار، آلمان 3.4 میلیون دلار، سوئیس سه میلیون دلار، اسپانیا سه میلیون دلار، فرانسه 2.3 میلیون دلار و بلژیک 716 هزار دلار بوده است.
 
عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران ادامه داد: این آمار، آمار بین‌المللی است که در سال 2016 به ثبت رسیده و میزان صادرات پوشاک براساس کدهای تعرفه‌ای 61 و 62 توسط صادرکنندگان به گمرکات کشور مبدا به مقصد ایران ثبت شده است.
 
نامی همچنین به آمار صادرات پوشاک از دی‌ماه سال 1395 تا دی‌ماه سال 1396 اشاره کرد و گفت: هنوز میزان صادرات پوشاک از سوی کشور چین و امارات متحده عربی به ایران اعلام نشده و سازمان ملل در این رابطه آماری منتشر نکرده است، اما میزان صادرات پوشاک از کشورهای ترکیه، ایتالیا، هند، اسپانیا، آلمان، سوئیس و فرانسه به ایران در مدت زمانی مذکور به ترتیب معادل 100، 17، 13.5، 3.9، 3.5، 3 و 2.3 میلیون دلار بوده است.
 
به گفته وی، میزان پوشاکی که از امارات به ایران وارد می‌شود نیز عمدتا چینی است چرا که اماراتی‌ها در بخش تولید پوشاک فعالیت قابل اشاره‌ای ندارد.
 
عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با اشاره به این‌که کیفیت پوشاک کشورهای اروپایی از سایر کشورها مطلوب‌تر است، خاطر نشان کرد: عمدتا پوشاک وارد شده از کشورهای چین و امارات دارای کیفیت بسیار پایینی هستند و کالای درجه دو به شمار می‌آیند.
 
نامی با بیان این‌که براساس خود اظهاری چینی‌ها و اماراتی‌ها به ترتیب 398 و 338 میلیون دلار از دی‌ماه سال 1394 تا دی‌ماه سال 1395 صادرات پوشاک به ایران صورت گرفته است، اظهار کرد: این آماری است که توسط سازمان ملل منتشر شده اما براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در مدت زمانی اعلام شده میزان واردات چینی‌ها و اماراتی‌ها به ایران به ترتیب پنج و چهار میلیون دلار بوده است. این در حالی است که طبق آمار سازمان ملل ترکیه‌ای‌ها 100 میلیون دلار پوشاک به ایران صادر کردند که از این رقم تنها 38 میلیون دلار واردات رسمی در گمرک ایران به ثبت رسیده است.
 
وی با اعلام این‌که سالانه حدود یک میلیارد دلار صادرات پوشاک از سایر کشورها به ایران مدنظر قرار می‌گیرد، ادامه داد: نکته جالب در این رابطه این است که کل واردات رسمی پوشاک به کشور در سال 1395 و 1396 به ترتیب معادل 61 و 51 میلیون دلار بوده است و سایر پوشاک وارد شده به کشور که حدود یک میلیارد دلار بوده به صورت قاچاق است.
 
عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران افزود: حدود 99 درصد از پوشاک وارد شده به ایران از چین و امارات متحده عربی قاچاق است که این آمار، آماری قابل تامل بوده و باید نسبت به آن راهکاری اساسی اتخاذ کرد.
 
نامی با اشاره به این‌که شرکت‌های اروپایی و به ویژه کشور ترکیه در حال قانونمند کردن فعالیت‌های خود در حوزه پوشاک در ایران هستند، بیان کرد: به تدریج ترکیه‌ای‌ها در حال اجرای دستورالعمل ساماندهی پوشاک هستند و جو اولین شرکت‌هایی به شمار می‌روند که تولید خود در ایران را آغاز کردند، اما این در حالی است که چینی‌ها عمدتا کالاهای تقلبی، قاچاق و باکیفیت پایین به ایران وارد می‌کنند و مشکل اساسی این است که آنها نه برندی برای خود تعریف کرده‌اند و نه در مسیر قانونمند کردن واردات به ایران عمل می‌کنند.
 
در حالی که براساس آمار سازمان ملل سالانه حدود یک میلیون دلار پوشاک از سوی کشورهای مختلف دنیا به ایران صادر می‌شود، اما کل واردات رسمی و به ثبت رسیده در گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال 1395 معادل 61 میلیون دلار و در سال 1396 معادل 59 میلیون دلار بوده است که این آمار حاکی از حجم بالای واردات پوشاک به صورت غیررسمی به ایران است.

اخبار مرتبط

نظرات شما