قیمت‌ها در بازار طلا و سکه برای دومین روز در طی دو هفته گذشته همراه با افت قیمت دلار و کاهش تقاضای ناشی از احتمال تعطیلی دوهفته‌ای برای پیش‌گیری از گسترش همه‌گیری بیماری کووید 19، ریزش کرد.

 به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از خبرآنلاین، بازار طلا و سکه در روز دوشنبه 11 مردادماه همراه با افت قیمت دلار، شاهد عقب‌نشینی قیمت‌ها بود.
 
در این روز بر اساس نرخ‌های اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران تا ساعت 19، قیمت سکه تمام طرح قدیم 10 میلیون و 800 هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید (امامی) 11 میلیون و 200 هزار تومان بود.
 
نیم‌سکه نیز پنج میلیون و 800 هزار تومان و قیمت ربع‌سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب سه میلیون و 600 هزار تومان و دو میلیون و 200 هزار تومان در بازار معامله شد.
 
همچنین در بازار طلای روز دوشنبه، هر گرم طلای 18 عیار، یک‌میلیون و 91 هزار و 920 تومان قیمت خورد.
 
بر این اساس قیمت یک سکه امامی و یک گرم طلای 18 عیار از روز شنبه تابه‌حال به ترتیب 300 هزار تومان و 20 هزار تومان کاهش را تجربه کرده‌اند.
 
گفتنی است یکی از عواملی که در کاهشی شدن قیمت‌ها در بازار طلا و سکه آن‌هم برای دومین روز متوالی طی کمتر از دو هفته گذشته مؤثر بود، افت دوباره قیمت ارز و مشخصاً دلار نسبت به ابتدای هفته است؛ این در حالی بود که عامل تغییر نرخ ارز و روند افزایش آن در روزهای پیش‌ازاین مهم‌ترین دلیل افزایش قیمت‌ها در بازار طلا و ارز بود.
 
البته در کنار این عامل تا حدودی هم افت جهانی کاهش ارزش طلا نیز در این هفته به کمک روند کاهشی قیمت‌ها در این بازار آمد.
 
اما بیش از این‌ها به نظر مهم‌ترین دلیلی که قیمت‌ها در بازار طلا و ارز را طی روز دوشنبه کاهشی کرد تأثیر روانی خبر تعطیلی احتمالی دوهفته‌ای تهران بود. موضوعی که سبب شد تا برخی از معامله گران در این بازار از خریدهای خود منصرف شده و به سمت فروش بروند.
 
موضوع تعطیلی احتمالی دوهفته‌ای که برای پیش‌گیری از گسترش همه‌گیری بیماری کووید 19 مطرح‌شده البته موضوعی است که طبیعتاً در صورت تحقق بیش از این‌ها بر روند افت قیمت‌ها در بازار طلا و ارز مؤثر خواهد بود؛ تعطیلی‌هایی که روند رو به رشد تقاضا را معکوس کرده و با کاهش حجم تقاضا موجب کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه می‌شود.
 
در کنار تمام این موضوعات اما برخی از کارشناسان و معامله گران بازار طلا و سکه معتقدند سیگنال‌های منفی مؤثر بر این بازار و همچنین بازار ارز همچون انتظارات تورمی بالا و توقف مذاکرات برجامی به‌جای خود باقی است و کاهش قیمت‌ها را اصلاح‌های موقتی بازار ارزیابی می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظرات شما