عراق توافقی را با لبنان امضا کرده است که به دولت این کشور درگیر بحران مالی امکان می دهد سالانه یک میلیون تن نفت سیاه سنگین در برابر کالا و خدمات دریافت کرده و به کاهش کمبود شدید برق کمک کند.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، لبنان در آستانه فروپاشی اقتصادی قرار گرفته که ثبات این کشور را تهدید می کند. ذخایر خارجی این کشور ته کشیده و با کمبود رو به رشد سوخت، دارو و سایر کالاهای اساسی روبروست. اکثر مردم لبنان با قطعی روزانه برق به مدت چندین ساعت متوالی مواجه هستند.
 
ریموند قاجار، سرپرست وزارت انرژی لبنان پس از امضای این قرارداد در بازگشت به بیروت اظهار کرد: این سوخت برای تولید برق استفاده خواهد شد و به مدت چهار ماه کافی خواهد بود. وی ارزش این سوخت را حدود 300 تا 400 میلیون دلار اعلام کرد.
 
وزارت نفت عراق در بیانیه ای اعلام کرد نفت سیاه سنگین مازاد در پالایشگاههایش را به لبنان عرضه خواهد کرد.
 
لبنان که از اواخر سال 2019 در بحران اقتصادی غوطه ور شده است، برای تامین برق در بیشتر اوقات به سختی تلاش می کند و با کمبود سوخت در این کشور به خاموشی های برنامه ریزی شده روی آورده است.
 
بسیاری از مردم لبنان از ژنراتورهای خصوصی استفاده می کنند که با دیزل کار می کنند اما این سوخت هم دچار کمبود شده است.
 
بر اساس گزارش رویترز، بیمارستانهای لبنان هفته گذشته هشدار دادند ژنراتورهایشان در خطر اتمام سوخت قرار دارند که زندگی بیماران با شرایط وخیم را در خطر قرار می دهد.

اخبار مرتبط

نظرات شما