رئیس جمهور آبان 98 یک روز پس از افزایش نرخ بنزین گفت که دولت با پیشنهاداتی برای افزایش نرخ به 5هزارتومان مخالفت کرده است؛ امروز اعلام شد این پیشنهاد را رییس کل وقت بانک مرکزی ارائه داده بود.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از مهر، دولت دوازدهم با تصمیم حسن روحانی، رئیس جمهور، شب 25 آبان ماه 1398 قیمت بنزین سهمیه‌ای را از هزار به 1,500 تومان افزایش داد و قیمت بنزین آزاد را 3 هزار تومان تعیین کرد. این اقدام در همان برهه با اعتراضات گسترده‌ای در سراسر کشور همراه شد و حواشی زیادی را ایجاد کرد.
 
حسن روحانی روز جمعه 25 آبان ماه در حالی که شب قبل از آن افزایش قیمت بنزین رقم خورده بود در دیدار با برخی اعضای دولت و مسئولان کشور با اشاره به اقدام دولت در افزایش نرخ بنزین که از شب پیش از آن اجرا شده بود، در توجیه تصمیم دولت گفت که این تصمیم در حالی اتخاذ شد که برخی پیشنهاد داده بودند نرخ هر لیتر بنزین به 5 هزار تومان افزایش یابد.
 
حسن روحانی گفته بود: برخی معتقد بودند که قیمت انرژی در ایران با قیمت آن در کشورهای منطقه فاصله زیادی دارد که البته این موضوع موجب ایجاد مفاسدی از جمله قاچاق خواهد بود و اگر بخواهیم این معضل را از بین ببریم باید به گونه‌ای قیمت را افزایش دهیم که تقریباً با قیمت انرژی در کشورهای همسایه برابری داشته باشد و ما با آن مخالفت کردیم. چون معتقد بودیم این افزایش قیمت به نرخ‌هایی مثل 5 هزار تومان برای هر لیتر بر زندگی مردم تأثیر مستقیم داشته و موجب افزایش تورم خواهد بود.
 
اگرچه روحانی در سخنان آن روز خود درباره اینکه چنین قیمتی از سوی چه کسانی پیشنهاد شده است، سخنی به میان نیاورد اما علیرضا زاکانی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در مناظره امروز که هم اکنون در حال برگزاری است، افشا کرد که افزایش قیمت بنزین به 5 هزار تومان، پیشنهاد عبدالناصر همتی، رئیس کل وقت بانک مرکزی بوده است.
 
زاکانی در مناظره امروز گفت: «آقای همتی گفتند که من مخالف افزایش قیمت بنزین بودم؛ اما نامه رسمی شما وجود دارد که 31 شهریور درخواست دادید که بنزین گران شود تا کسری بودجه دولت جبران شود.»
 
جالب اینکه عبدالناصر همتی 25 آبان ماه 98 ساعاتی پس از کلید خورد افزایش قیمت بنزین در پستی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشته بود: «محاسبات اداره بررسی‌های اقتصادی بانک مرکزی نشان می‌دهد که تأثیر افزایش امروز قیمت بنزین در تورم در حدود 4 واحد درصد در سال خواهد بود».
 
جالب اینکه همتی فروردین ماه امسال در نشستی در کلاب هاوس صراحتاً گفت یکی از دلایل جهش قیمت ارز، گران شدن قیمت بنزین بود! وی در نشست کلاب هاوس گفت: در پایان سال 98 و در سال 99 مشکلاتی پیش آمد که مدیریت بازار ارز را با دشواری همراه کرد. یکی بحث گران شدن نرخ بنزین و دیگری رفتن اسم ایران به لیست سیاه FATF بود.
 
ارائه پیشنهاد افزایش قیمت بنزین به 5 هزار تومان از سوی همتی در حالی مطرح شده بود که وی سال گذشته نیز رکورد افزایش قیمت دلار به بیش از 30 هزار تومان را به ثبت رساند.
 
همتی در تابستان 1397 در شرایط سکان بانک مرکزی را بدست گرفت که قیمت دلار در بازار آزاد حدود 10 هزار تومان بود.
 
تصویر نامه‌ای که همتی شهریور 1398 طی آن پیشنهاد افزایش قیمت بنزین به 5 هزارتومان را ارائه داد

اخبار مرتبط

نظرات شما