وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تصویب افزایش حقوق پیشنهادی سازمان تامین اجتماعی برای بازنشستگان در جلسه هیات دولت خبر داد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به تامین حداقل مستمری بازنشستگان توسط سازمان تامین اجتماعی بر اساس قانون، اظهار کرد: در اجرای ماده 96 قانون تامین اجتماعی سازمان تامین اجتماعی را مکلف می‌کند برای تعیین حداقل مستمری بازنشستگان، از کارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان در فواصل زمانی حداکثر سالی یکبار، به دولت مراجعه کند و مصوبه هیات وزیران را اخذ کند. پیشنهاد سازمان از طریق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت مطرح شد و در اجرای ماده 111 قانون تامین اجتماعی که تکلیف می‌کند که به هر صورت این حداقل نباید از میزان حداقل میزان مزد کارگر عادی کمتر باشد، امروز در جلسه هیات وزیران مصوبه مورد نیاز صادر شد.
 
وی ادامه داد: بر اساس این مصوبه حداقل پرداختی به بازنشستگان با 39 درصد افزایش از رقم 1 میلیون و 910 هزار و 427 تومان در سال گذشته به عدد 2 میلیون و 655 هزار و 495 تومان در سال 1400 افزایش پیدا می‌کند؛ این افزایش برای سایر سطوح 26 درصد رشد به اضافه عدد ثابت 248 هزار 355 تومان است.
 
وزیر کار و رفاه اجتماعی در ادامه یادآور شد: به این ترتیب بازنشستگان محترم هم این امکان را پیدا می‌کنند که در فرودین ماه سال 1400 از افزایش دستمزد به میزان 39درصد مطابق آنچه که برای کارگران محترم در تعیین حداقل مزد اقدام شد، برخوردار باشند و این منهای آن عددی است که تحت عنوان همسان‌سازی مرحله دوم، در روزهای پایانی سال به صورت علی الحساب 1 میلیون و 200 هزار تومان به حساب 3 میلیون و 600 هزار نفر واریز کردیم که در مجموع مبلغی بالغ بر 4 هزار میلیارد تومان می‌شد و در ساعات پایانی سال 1399 به حساب بازنشستگان عزیز واریز شد.
 
وی افزود: در سال 1400 با توجه به اینکه همسان‌سازی مرحله دوم در جلسه هفته گذشته هیات امنای سازمان تامین اجتماعی  به تصویب هیات امنا رسید و به سازمان ابلاغ شد؛ امیدواریم این‌ها در کنار هم یک گشایش مناسبی را در زندگی بازنشستگان محترم ایجاد کند.
 
وزیر تعاون با بیان اینکه رشد متوسطی که ما برای بازنشستگان این بخش محاسبه کردیم همانند آن‌چیزی است که بازنشستگان عضو صندوق بازنشستگی کشوری یا لشکری داشته‌اند، گفت: تقریباً از اسفند 98 تا پایان فروردین 1400 رشدی معادل 133 درصد را شاهد خواهیم بود و این برمبنای مصوبات هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی به طور جداگانه و هیئت وزیران به شکل جداگانه بوده است. امیدواریم این‌ها قدم مناسبی برای حل مشکلات امروز بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی باشد.
 
پیشنهاد افزایش 150 هزار تومانی حق مسکن کارگران
 
وی در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت حق مسکن کارگران اظهار کرد: در دستور کار دولت است و منتظریم که در اولین جلسه تصویب شود. برای فروردین ماه پیشنهاد افزایش 150 هزار تومانی آن را مطرح کردیم و امیدواریم در جلسات بعدی دولت تصویب شود و به 450 هزار تومان برسد.
 
پرداخت سبد معیشتی به 60 میلیون یارانه‌بگیر در ماه رمضان
 
شریعتمداری درباره سبدهای معیشتی کارگران در ماه رمضان اظهار کرد: در جریان جلسه ستاد اقتصادی دولت پیشنهادات متعددی از سوی سازمان برنامه و بودجه ارائه شد و در نهایت تصمیم ستاد اقتصادی دولت که به تایید رییس جمهوری رسید و امروز در جلسه وزیران ابلاغ شد و در جلسه سران قوا هم انشاالله به تصویب می‌رسد، این است که تمامی افراد یارانه‌بگیر معیشتی که حدود 60 میلیون نفر از مردم هستند و از سبد حمایتی استفاده می‌کنند، معادل آن یارانه معیشتی را یک‌ماه مازاد بر آنچه که در ماه رمضان دریافت می‌کنند، در اختیارشان قرار گیرد.
 
 وزیر تعاون ادامه داد: در ماه رمضان همه آن 60 میلیون نفری که یارانه معیشتی می‌گیرند می‌توانند از این سبد معیشتی حمایتی ویژه ماه رمضان استفاده کنند.

اخبار مرتبط

نظرات شما