صادرات نفت ونزوئلا در ماه فوریه و با عرضه بیشتر به مشتریان آسیایی افزایش یافت.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از رویترز، داده‌های مربوط به مؤسسه ردیابی کشتی رفینیتیو ایکون نشان می‌دهد که صادرات نفت ونزوئلا در ماه فوریه و با عرضه بیشتر به مشتریان جدید در بازارهای آسیا افزایش یافت و به بیش از 700 هزار بشکه در روز رسید. این رقم بالاترین مقدار صادرات این کشور در 10 ماه گذشته است.
 
مشتریان شرکت دولتی نفت ونزوئلا (پدوسا) که هیچ سابقه‌ای در تجارت نفت ندارند، به ونزوئلا کمک کرده‌اند نفت و سوخت بیشتری در آسیا بفروشد، شمار این مشتریان از زمانی که وزارت خزانه‌داری آمریکا همسو با تشدید تحریم‌های این کشور، سوآپ نفت ونزوئلا با بنزین را در سه ماه پایانی سال 2020 لغو کرد، افزایش یافته است.
 
بر اساس آمارهای داخلی پدوسا و داده‌های رفینیتیو، این خریداران، واردات نفت ونزوئلا را از ماه اکتبر به‌طور مداوم افزایش داده‌اند. در حالی که واردات نفت ونزوئلا در ماه اکتبر حدود 123 هزار بشکه در روز بود، این رقم در ماه فوریه به 568 هزار بشکه در روز رسید که معادل سه‌چهارم مجموع صادرات این کشور در مدت یادشده است.
 
شرکت ملی نفت ونزوئلا و شریکانش در ماه فوریه در مجموع 30 محموله با حجم میانگین روزانه 732 هزار و 107 بشکه نفت و فرآورده‌های نفتی صادر کردند، این رقم حدود 35 درصد بیشتر از صادرات این کشور در ماه ژانویه بود، اما همچنان 34 درصد کمتر از صادرات یک میلیون و 110 هزار بشکه‌ای این کشور در مدت مشابه پارسال بود.
 
صادرات این کشور با ارسال محموله‌های نفت کوره بیشتر به آسیا افزایش یافت. نفت کوره از معدود فرآورده‌هایی است که ونزوئلا همچنان به‌طور مازاد تولید می‌کند و با 33 درصد افزایش، از روزانه 105 هزار بشکه در ژانویه به روزانه 155 هزار و 220 بشکه در فوریه رسیده است.
 
چین، سنگاپور و مالزی مقصدهای اصلی صادرات نفت ونزوئلا هستند و کوبا و اروپا پس از آنها قرار دارند.

اخبار مرتبط

نظرات شما