وزیر نفت در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری درباره توسعه گازرسانی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم و رسیدن پوشش گازرسانی کل کشور به 95 درصد گزارشی ارائه داد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، وزیر نفت در نامه ای به حسن روحانی، گزارشی از عملکرد این وزارتخانه در زمینه گازرسانی در کشور ارائه کرده است. بیژن زنگنه در این نامه در آستانه چهل‌وسومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی آورده که در اجرای بند سوم سیاست‌های کلان کشور در بخش انرژی ابلاغی توسط مقام معظم رهبری مبنی بر افزایش ظرفیت تولید گاز متناسب با حجم ذخایر کشور به‌منظور تأمین مصرف داخلی و حداکثر جایگزینی با فرآورده‌های نفتی با اتکای به افزایش بیش از 2.5 برابری تولید گاز از میدان مشترک گازی پارس جنوبی و نیز با مجموعه اقدام‌های این وزارتخانه برای توسعه شبکه انتقال و توزیع گاز طبیعی از سال 1392 تاکنون میزان بهره‌مندی خانوارهای روستایی کشور از نعمت گاز طبیعی با افزایش بیش از 2 برابری به 84 درصد و پوشش گازرسانی کل کشور به 95 درصد رسیده، این در حالی است که در زمان پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی بهره‌مندی جمعیت کشور از نعمت گاز طبیعی ناچیز بوده است.
 
وی افزود: سند توسعه گازرسانی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم که یک نسخه از آن به پیوست ایفاد می‌شود شامل شرح تفصیلی مبانی توسعه گازرسانی مجموعه اقدام‌ها و دستاوردهای توسعه شبکه‌های توزیع و انتقال گاز است که اهم اقدام‌ها در این زمینه را به ترتیب زیر به استحضار می‌رساند. 
 
به گفته زنگنه، در سال 1392 به‌منظور انتخاب روش بهینه برای تأمین انرژی مورد نیاز شهرها و روستاهای محروم از نعمت گاز توسط یک مشاوره دانشگاهی گزینه‌های مختلفی همچون انرژی‌های تجدیدپذیر، برق، گازرسانی با خطوط لوله، گاز مایع (ال‌پی‌جی)، گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی)، سوخت مایع نفت سفید یا نفت‌گاز، ال‌ان‌جی (گاز طبیعی مایع شده) ارزیابی شد و مطابق خروجی این مطالعه گازرسانی با خطوط لوله به شهرها و روستاها تا سقف مشخص‌شده برای هزینه برقراری هر انشعاب به‌عنوان سناریوی بهینه در دستور کار قرار گرفت.
 
وزیر نفت با اشاره به اینکه از سال 1392 تا بهمن ماه 1399 به بیش از 20 هزار روستا با قریب به یک میلیون و 760 هزار خانوار گازرسانی شده و تعداد روستاهای گازرسانی شده از حدود 14 هزار روستا به بیش از 34 هزار روستا افزایش یافته است، ‌ افزود: در این بازه قریب به 193 شهر با بیش از 641 هزار خانوار گازرسانی شده است و هم اکنون بیش از 98.4 درصد جمعیت شهری کشور و 84 درصد جمعیت روستایی کشور و در مجموع 95 درصد از کل جمعیت کشور تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار گرفته‌اند. این در حالی است که پوشش شبکه گازرسانی در ابتدای سال 1392 در جمعیت شهری 95 درصد و در جمعیت روستایی 54 درصد بوده است.
 
وی با بیان اینکه در کنار فعالیت‌های گسترده صورت گرفته برای احداث شبکه توزیع گاز شهری و روستایی از سال 1392 تاکنون اقدام‌های گسترده‌ای برای جلوگیری از حبس گاز در منطقه پارس جنوبی صورت گرفته، گفت: که از جمله این موارد می‌توان به احداث 31 ایستگاه تقویت فشار و بیش از 5000 کیلومتر خطوط لوله انتقال گاز جدید اشاره کرد که به شبکه انتقال گاز کشور اضافه شده و هم‌اکنون در مجموع 2205 کیلومتر خطوط لوله انتقال گاز در شرکت‌های تابع شرکت ملی گاز ایران در حال ساخت است که 1042 کیلومتر آن لوله‌گذاری شده است.
 
زنگنه ادامه داد:‌ مجموعه این طرح‌ها با ابتکار وزارت نفت و استفاده از ظرفیت بند «ق» تبصره 2 قانون بودجه سال 1393 و نیز ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر بدون تحمیل هیچ‌گونه بار مالی به دولت و تنها از محل ایجاد درآمد حاصل از جایگزینی سوخت‌های مایع با گاز طبیعی اجرا شده و به این منظور تاکنون 70 هزار میلیارد تومان برای مجموعه طرح‌های یادشده هزینه شده است.
 
به گفته وزیر نفت، با اجرای این طرح‌ها از ابتدای سال 1393 تاکنون بیش از 58 میلیارد لیتر فرآورده مایع به ارزش 25 میلیارد دلار آزاد شده که نه‌تنها به رشد 4 برابری صادرات فرآورده‌های نفتی کشور در سال 1398 نسبت به سال 1392 کمک شایانی کرده، بلکه با کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها از 43 درصد در سال 1392 به 20 درصد در سال 1398 سبب کاهش انتشار آلاینده‌های هوا در کشور شده است. افزون بر این، توسعه گازرسانی زمینه‌ساز افزایش رفاه اجتماعی، حفاظت از محیط زیست به سبب جلوگیری از تعدی به مراتع و جنگل‌ها، اشتغال‌زایی قابل توجه، افزایش تقاضا برای کالاهای ساخت داخل، ایجاد زیرساخت لازم برای توسعه صنایع مختلف و توسعه طرح‌های عمرانی روستایی شده است.
 
وی با اشاره به اینکه در ادامه این اقدام‌ها، هم‌اکنون گازرسانی به 2632 روستا با 184 هزار خانوار با اعتبار 3000 هزار میلیارد تومان در حال اجراست که با تکمیل آنها جمعیت روستایی زیر پوشش شبکه گاز کشور از 87 درصد فراتر می‌رود، گفت:‌ بدون شک بهینه‌سازی مصرف گاز و نیز حفظ و افزایش ظرفیت تولید گاز از ملزومات استمرار آثار مثبت این اقدام‌ها برای گازرسانی است که مجموعه اقدام‌های انجام شده و برنامه‌ریزی‌شده برای این دو مهم در سندهای «تراز تولید و مصرف گاز طبیعی در ایران تا افق 1404» و نیز «نحوه بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت پالایشگاه‌های گازی منطقه عمومی غرب خلیج فارس» به تفصیل آمده است.
 
متن گزارش بیژن زنگنه که به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهوری و محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری هم ارسال شده است.
 
اسحاق جهانگیری در پاسخ به گزارش ارائه‌شده از سوی وزیر نفت، با تشکر از اقدام‌های ارزنده زنگنه و همکاران وزارت نفت، در حوزه گازرسانی به روستاها، خصوصاً بدون استفاده از بودجه دولتی گفته که قطعاً این اقدام‌های ارزنده که خدمت‌رسانی به محروم‌ترین مناطق کشور است، در تاریخ کشور ماندگار می‌باشد؛ موفق باشید.

اخبار مرتبط

نظرات شما