روز شنبه، زمانی برای نزول قیمت انواع سکه و دلار بود. در اولین روز هفته، سکه امامی 300 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 11 میلیون و 520 هزار تومان رسید.

به گزارش نسیم اقتصاد، دنیای‌اقتصاد نوشت : مهم‌ترین عامل نزول سکه، افت بهای دلار بود. دیروز، اسکناس آمریکایی 530 تومان افت قیمت را به ثبت رساند و حدود ساعت 3 بعدازظهر روی عدد 25 هزار و 400 تومان قرار گرفت.
 
به گفته فعالان، معامله‌گران دلار تا حدی احتمال مذاکره با آمریکا را جدی‌تر گرفته بودند و همین عامل موجب شد که میزان فروش‌ها در بازار افزایش پیدا کند. با این حال، عده دیگری باور داشتند، سودگیری معامله‌گران از خریدهای پیشین و کاهش تقاضای حواله‌ای در افت قیمت دلار نقش داشتند. افت دلار دیروز موجب شد که جدا از سکه امامی، قیمت سکه‌های کوچک، نیم سکه و ربع سکه نیز نزولی شود.
 
نیم سکه در اولین روز هفته، 150 هزار تومان افت کرد و به بهای 6 میلیون و 450 هزار تومان رسید. ربع سکه نیز با افت 100 هزار تومانی روی عدد 4 میلیون و 200 هزار تومان قرار گرفت. روز شنبه حتی هر گرم طلای 18 عیار نیز بخشی از ارزش خود را از دست داد. ساعت 3 بعدازظهر،‌ هر گرم طلای 18 عیار، یک میلیون و 110 هزار تومان قیمت داشت که 26 هزار تومان کمتر از روز پنج شنبه بود. البته میزان نوسانات در روز اول هفته زیاد بود و ممکن است پس از ساعت 3 بعدازظهر، در بازار پشت خطی، قیمت‌های متفاوت تری برای انواع سکه و دلار به ثبت رسیده باشد.
 
فشار اونس طلا به بازار سکه
 
به باور تحلیلگران و فعالان بازار، جدا از افت قیمتی دلار، کاهش بهای اونس دلار در بازارهای جهانی هفته گذشته نیز در نزولی شدن انتظارات معامله‌گران بازار سکه اثر داشت. طلای جهانی در آخرین روز هفته از محدوده هزار و 760 دلاری بالا آمد و وارد محدوده هزار و 780 دلاری شد. با این حال،‌ تحلیلگران فنی اعتقاد دارند، تا زمانی که اونس طلا زیر مرز هزار و 800 دلاری قرار دارد، احتمال افت بیشتر را باید برای آن در نظر گرفت. برخی از نظرسنجی‌ها نیز نشان می‌داد که معامله‌گران انتظار دارند بهای اونس طلا در هفته جاری نیز به کاهش خود ادامه دهد. به گزارش «ایسنا» تحلیلگران وال‌استریت قاطعانه نسبت به روند قیمت طلا در کوتاه مدت بدبین شده‌اند. در نظرسنجی هفته جاری کیتکو نیوز از کارشناسان وال‌استریت، 18 نفر شرکت کردند که از میان آنها 13 نفر معادل 71 درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند.  به‌نظر می‌رسد بازیگران بازار داخلی نیز احتمال افت طلا در هفته جاری را در معاملات روز شنبه خود در نظر گرفتند و همین عامل موجب شد که سرعت افت قیمت انواع سکه بیشتر شود. در چنین شرایطی، بیشتر بازیگران، راه بازگشت سکه به مسیر افزایشی را بازگشت قیمت دلار به بالای محدوده 25 هزار و 800 تومانی دانسته‌اند.
 
برخی فعالان باور دارند، نوسان گیران ممکن است در هفته جاری، پیرامون خروج ایران از اجرای پروتکل الحاقی، ‌جوسازی زیادی را صورت دهند و تلاش کنند دلار را به سوی سطوح بالاتر بازگردانند.
افت بهای سکه و دلار در بازار