بازارهای کشور این روزها حال خوشی ندارند . البته اینبار نه به جهت رشد قیمت ها ، بلکه بی ثباتی ها اقتصادی شرایط را برای تصمیم گیری در ایران سخت کرده است . بورسی که قرار بود ناجی اقتصاد ایران باشد حالا وسیله ای برای بدبختی بیشتر شده است .

به گزارش نسیم اقتصاد، دو روز پیش  ارزش معاملات خرد در بورس  به کمترین مقدار خود طی 70 روز اخیر رسید و شاخص کل بورس تهران با بیش از 3 درصد افت به سطح یک میلیون و 149 هزار واحدی نزول کرد.افتی که منجر به اعتراض بسیاری از سهامداران روبروی سازمان بورس شده است . اعتراضات تا آنچه پیش رفت که اعضای کمیسیون اقتصادی رییس سازمان بورس و البته وزیر اقتصاد و دارایی را به مجلس احضار کردند. نشستی که در آن صحبت از استیضاح فرهاد دژپسند شده بود در نهایت به استعفای محسن قالیباف اصل منجر شد . هرچند که بورس در دو روز گذشته مثبت بوده اما اعتراضات سهامداران هنوز فروکش نکرده و خواهان پاسخگویی در قبال سرمایه از دست رفته‌شان می‌شوند و البته مسئولان و متولیان هم یک پاسخ مشخص دارند و آن اینکه سهامداران خودشان ریسک بازار را پذیرفته‌اند. ریسکی که البته به عقیده برخی کارشناسان ریسک بزرگی بوده و با سیاست‌های نادرست به مردم تحمیل شده است.
کامران ندری اقتصاد دان درست در روزهای طلایی  بورس و رشدهای نجومی نسبت به ریزش یکباره شاخص هشدار می داد، می گوید که دوره سودهای طلایی بازار سرمایه گذشته است و سهامداران نباید انتظار جهش‌های سریع شاخص کل بورس را داشته باشند.  درست در شرایطی که اقتصاد جهانی در رکود به سر می برد و بورس های جهانی مدام در حال ریزش بودند تنها بورس سه کشور ایران ، ونزوئلا  و زیمباوه در حال رشد های نجومی بود.
او به نسیم اقتصاد گفت: بازارها متناسب با یکدیگر رفتار می کنند  و باید نوعی تعادل بین آنها وجود داشته باشد. سیاست های اشتباه دولت موجب شده بود که این تناسب در بورس بر هم بخورد و ارزش بازار بیش از 4 برابر شود. با این وجود مسئولان مدام روی سرمایه گذاری در این بازار تاکید می کردند و منجر به هجوم نقدینگی های سرگردان به این بازار شدند.
  حالا بسیاری از سهامداران هم که با فروش دارایی‌های خود، پولشان را به سودای سودهای طلایی به بورس آورده‌اند حالا شاهد ذوب شدن دارایی‌شان هستند و به نظر می‌رسد که برای رسیدن به اصل پول خود باید ماه‌ها صبر کنند.
 
دلار به 18 هزار تومان می رسد؟
اما شرایط دیروز در سایر بازارها هم چنگی به دل نمی زد.میدان فردوسی تهران محل رفت و آمد مردمانی شده بود که از ترس زیان بیشتر راهی بازار شده  بودند.  دلار به کانال 21 هزار برگشت و برخی از کارشناسان از احتمال کاهش بیشتر قیمت ها سخن می گویند. کامبیز افسری کارشناس  و فعال بازار ارز به نسیم اقتصاد می گوید که دیروز بیشتر مردم فروشنده شده بودند. او که امیدوار است روند ریزشی قیمت ها ادامه داشته باشد، می گوید: آغاز ریاست جمهوری جو بایدن پالس های مثبتی را به اقتصاد ایران داده  و امیدواری به لغو تحریم ها اقتصادی علیه کشور ما منجر به افت قیمت ها در بازار شده است .
او که معتقد است عرضه و تقاضا قیمت ها در بازار را تعیین می کند،  این احتمال که دلار به زیر کانال 20 هزار تومان و  حتی کمتر از آن یعنی 17 الی 18 هزار تومان برسد  را هم چندان دور از انتظار نمی بیند.
 این گفته ها در شرایطی مطرحی می شود که رییس جمهور چند روز پیش از افت قیمت دلار به 15 هزار تومان سخن گفته بود.  
 
کاهش قیمت طلا پایدار نیست
نگرانی از ریزش بیشتر قیمت‌ها موجب شده تا دارندگان طلا از روزهای قبل برای فروش سکه‌هایشان راهی بازار شوند و همین موضوع موجب افزایش عرضه در بازار و کاهش چشم‌گیر قیمت‌ها شده است. البته میثم رادپور کارشناس بازار طلا و ارز که معتقد است مردم باید از هرگونه رفتار هیجانی دوری کنند، می گوید: آغاز رسمی ریاست جمهوری جو بایدن از دو روز دیگر را دلیل افت قیمت ها می دانند  و امیدوارند که  با لغو تحریم ها علیه ایران شرایط اقتصادی ما بهتر شود . این امیدواری ها در حالی شکل گرفته که هنوز هیچ اظهار نظر رسمی در  اینباره شکل نگرفته که بخواهیم به آن دل خوش کنیم .
او  که معتقد است افت قیمت ها خیلی پایدار نخواهد بود، ادامه داد: جدای از این اینکه هنوز تکلیف لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران مشخص نیست، ذخایر طلای دنیا محدود بود و احتمال در ماه های آینده شاهد رشد دوباره قیمت طلا در بازارهای جهانی و به تبع آن داخل کشور باشیم .
به گفته رادپور،  به دلیل رفتارهای اشتباه مسئولین و سیاست گذاری های اشتباه نگاه مردم ایران به سرمایه گذاری در بازارها بسیار کوتاه مدت است و فکر می کنند وقتی امروز سکه و ارزی می خرند باید دو هفته دیگر سود هنگفتی را به جیب می زنند . در هیچ جای دنیا اینگونه نیست .
 
سپرده گذاری در بانک ها جذاب شد

در ماه های گذشته اما شرایط برای بازار پول کمی بهتر شده است . جذابیت سرمایه گذاری در سایر بازارها کاهش یافته و و بسیاری مردم ترجیح می دهند که دارایی  خود را در بانک ها سپرده گذاری کنند . طبق آمار بانک مرکزی، در پایان مهرماه 99 مانده سپرده‌ها 40.7  درصد و مانده تسهیلات بانکی 42.8  درصد نسبت به مقطع مشابه سال قبل افزایش یافته است. گزارش وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به تفکیک استان در پایان مهرماه سال 1399 حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر 33380.5 هزار میلیارد ریال گردیده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل 9654.9 هزار میلیارد ریال (40.7درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل 6217.7 هزار میلیارد ریال (22.9درصد) افزایش  یافته است.
 
بازار مسکن بی تفاوت به میدان فردوسی و تالار حافظ
اما شرایط در بازارهایی همچون مسکن خیلی تغییری نگرده است . فعالان بازار می گوید که قیمت ها در این بازارها چسبندگی رو به پایین دارند و خیلی سریع نسبت  به افت قیمت دلار و طلا واکنش نشان نمی دهند. به گفته آنها  پایین بودن حجم تولید مسکن در قیاس با تقاضا سبب شده است قیمت مسکن در ایران همواره بالاتر از قدرت خرید باشد و وام‌های اعطایی بانک‌ها نیز نتواند بخش مهمی از درخواست خریداران را پوشش دهد.
 به این ترتیب ریزش دسته‌جمعی در بازارهای ایران شرایط عجیبی را پیش روی اقتصاد ایران قرار داده  و زیان سنگینی را به بسیاری از مردم که عمدتا در دهک های پایین درآمدی قرار دارند . مردمانی که بی ثباتی های اقتصاد و افت مدام ارزش ریال آنها را راهی سایر بازارها کرده بود، حالا همان اندک داراییشان در حال از بین رفتن است .

اخبار مرتبط

نظرات شما