معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به ریزش قیمت ارز، گفت: بخش مسکن در صورت پایداری نرخ ارز به ثبات و قیمت منطقی خواهد رسید.

به گزارش نسیم اقتصاد، قیمت خانه در کلانشهر تهران در آبان امسال با رشد کمتر از 2 درصد به میانگین قیمتی 27 میلیون 100 هزار تومان رسید که اگر با رشد قیمت مهرماه امسال نسبت به شهریور محاسبه کنیم به درصد قابل توجهی از کاهش قیمت ها در دومین ماه پاییز می رسیم.
 
تورم ماهانه متوسط قیمت مسکن در مهرماه امسال نسبت به شهریورماه معادل 10 درصد بود که بنابر اعلام بانک مرکزی در آبان ماه به 1.8 درصد رسیده است. کارشناسان این امر را نشانگر کاهش سرعت رشد قیمت مسکن در شهر تهران  می دانند که یکی از مهترین دلایل آن کاهش نرخ ارز در چند هفته اخیر است.
یک تحلیل کارشناسی از کاهش تورم ملکی گویای آن است که بازار مسکن آماده ثبات قیمت شده است و در صورتی که کاهش  قیمت ها در سایر بازارهای موازی ادامه داشته باشد می‌توانیم حتی به ادامه شکست حباب قیمت مسکن در آذرماه امیدوار باشیم.
 
محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهریاری نیز امروز به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: در صورت ماندگاری نرخ ارز روی رقم های فعلی رفتار هیجانی بازار تمام شده و قیمت مسکن با نرخ های منطقی به مرحله ثبات می رسد و ماهیانه با رشد قیمت مواجه نیستیم.

تحولات سیاسی اخیر کمک کرده است تا بازارهای موازی از جمله بازار ارز و طلا با ریزش قیمت ها همراه شوند. محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی دو سال پیش اعلام کرد که برای اولین بار در ایران قیمت مسکن از الگلوی قدیمی خود تبعیت نمی‌کند و مدت ها است قیمت سرپناه مردم با قیمت ارز گره خورده است و مالکان ارزش ملک خود را مطابق نرخ روز دلار به فروش می رسانند.
 
محمد اسلامی پیشتر به ایرنا گفته بود اگر قیمت ارز کاهش یابد قیمت خانه هم ارزان می شود با این حال آثار این اتفاق معمولا در بازار مسکن به دلیل چسبندگی قیمت‌ها خیلی سریع خود را نشان نمی دهد.
 
 
رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران هفته گذشته در گفت و گو با ایرنا آمار خرید و فروش ملک در آبان ماه را اعلام کرد که از افت 48 و 31 درصدی معاملات ملک به ترتیب در شهر تهران و کل کشور حکایت داشت.
 
این بیشترین کاهش ماهیانه تعداد معاملات در سال 99محسوب می شود که البته خبر خوش کاهش حدود 10 درصدی قیمت‌های پیشنهادی را در خود داشت.
 
مصطفی قلی خسروی به ایرنا گفته بود که دیگر از نرخ‌های کاذب خبری نیست و قیمت‌ها به سمت واقعی شدن سوق پیدا کرده است، فروشندگان در بازار بیشتر از خریداران هستند و در صورت تداوم کاهش نرخ ارز و ثبات آن سه ماه آخر امسال با شکست حباب قیمت مسکن همراه خواهد بود.
 
مسکن
 
حباب قیمت مسکن در حال تخلیه است
 
یک کارشناس املاک در منطقه 5 تهران امروز شنبه به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: مقدار زیادی از حباب قیمت‌ها در این منطقه شکسته است اما فروشندگان از سود مورد انتظار به راحتی نمی‌گذرند بلکه در تلاش هستند چند ماه نسبت به تغییر قیمت اقدام نکنند و یا ملک خود را فعلا به فروش نرسانند.
 
وی به ایرنا گفت: تغییر رفتار در مالکان به تحولات سیاسی و قیمت ارز بستگی دارد اما اکنون خریدار در بازار نسبت به فروشنده کمتر است و همین موضوع می‌تواند به عامل سوم برای شکست قیمت‌ها تبدیل شود.
 
این واسطه ملکی می گوید: بازار مسکن در تابستان امسال رونق بیشتری داشت اما تقاضای موثر نبود( خریداران متقاضیان واقعی مسکن) نبودند و خریداران با تقاضای سوداگرانه معاملات انجام می‌دادند، اما اکنون امیدواری به کاهش قیمت ها سفته بازی مسکن را کاهش داده و متقاضیان واقعی به بنگاهها مراجعه می کنند.
 
وی ادامه داد: دفاتر مشاور املاک این هفته هم تعطیل هستند و هیچ معامله ای انجام نخواهد شد و به همین دلیل انتظار کاهش تعداد معاملات در آذرماه وجود دارد و همین موضوع می تواند منجر به رکود نسبی در معاملات و احتمالا کاهش و ثبات قیمت ها شود.
 
در فروردین ماه امسال که بازار مسکن به دلیل محدودیت‌های کرونایی سه هفته تعطیل شد، حجم معاملات ملک به 1200 فقره افت کرد که البته نسبت به ماه قبل یعنی اسفند سال 98 رقم چشمگیری نبود با این حال باعث شد قیمت ملک در دو ماه ابتدایی امسال جهش چشمگیری نداشته باشد.
 
اکنون گزارش جدید بانک مرکزی از قیمت مسکن در آبان امسال حکایت از آن دارد که تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در آبان‌ماه سال 99 به چهار هزار و 500 واحد رسید که نسبت به ماه قبل 48.4 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 9.9 درصد افزایش نشان می‌دهد.
 
آبان‌ماه، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 271.9 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل 1.8 و 118.2 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

اخبار مرتبط

نظرات شما