گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان می‌دهد میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای مهر تا چهارم آذرماه سال‌جاری به 35.8 میلی‌متر رسیده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از وزارت نیرو، بر اساس آمار دفتر مطالعات پایه شرکت مدیریت منابع آب ایران، متوسط ارتفاع بارندگی‌های کشور در این مدت 35.8 میلی‌متر بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 42.9 میلی‌متر، میانگین 11 ساله 44.4 میلی‌متر و بلند مدت (52 ساله) نیز 32.6 میلی‌متر بوده است.
 
میزان بارش‌ها در کشور از ابتدای سال آبی تا 4 آذرماه امسال نسبت به میانگین بلندمدت (52 ساله) در حالی افزایش 10 درصدی را نشان می‌دهد که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته 16 درصد کاهش داشته است. بنا بر این گزارش، بیشترین ارتفاع بارندگی‌های امسال با 85.3 میلی‌متر مربوط به حوضه آبریز دریای خزر بوده و کمترین آن با 8.5 میلی‌متر بارندگی مربوط به حوضه آبریز مرزی شرق است.
 
با تداوم بارش‌های پاییزی در این مدت همچنین ارتفاع بارندگی‌ها در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان 48.2 میلی‌متر، قره‌قوم 23.6 میلی‌متر و فلات مرکزی 20.8 میلی‌متر بوده است. بر اساس این آمار، میزان بارش حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حالی 69.2 میلی‌متر بوده که نسبت به میانگین 11 ساله 2 درصد و نسبت به میانگین بلندمدت 52 ساله 14 درصد افزایش را نشان می‌دهد.
 
این گزارش می‌افزاید، دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرقی و قره قوم 6 حوضه اصلی آبریز منابع آب ایران هستند.

اخبار مرتبط

نظرات شما