نماینده مردم تهران در مجلس از طرح سوال خود از وزیر نفت در خصوص فسخ قرارداد و توقف توسعه فاز 11 پارس جنوبی و میادین فرزاد A و B خبر داد.

به گزارش نسیم اقتصاد، علی خضریان در گفت‌وگو با ایسنا مدعی شد: با روی کار آمدن دولت یازدهم و آغاز دوباره دوران ریاست بیژن زنگنه بر وزارت نفت، با دستور مستقیم ایشان مبنی بر فسخ قرارداد با شرکت داخلی، توسعه میدان مشترک فاز 11 پارس جنوبی به امید وارد کردن شرکت های خارجی، از جمله توتال بد قول و بد عملکرد، به مدت 7 سال متوقف شده و اقدامی نیز در خصوص توسعه و تولید از میادین مشترک فرزاد A و B  صورت نپذیرفته است و از بابت این عدم‌النفع، خسارت 40 میلیارد دلاری به کشور وارد شده است.
 
سخنگوی کمیسیون اصل نود ضمن بیان این مطلب عنوان کرد: بنده با طرح سوالی از وزیر نفت که در مجلس به ثبت رسیده است از جناب زنگنه خواسته‌ام در خصوص دستور فسخ قرارداد و توقف توسعه فاز 11 پارس جنوبی (مشترک با قطر) و میادین فرزاد A و B (مشترک با عربستان سعودی) که موجب زیان هزار هزار میلیارد تومانی به کشور شده است توضیحات خود را ارائه کنند.
 
خضریان با تاکید بر این‌که «توسعه و تولید از میادین مشترک نفتی و گازی با کشورهای همسایه یکی از راهبردهای اساسی جمهوری اسلامی ایران در عرصه انرژی و منابع هیدروکربوری است» گفت: متاسفانه کشورهای همسایه و رقیب، از فقدان رژیم مشخص حقوقی تولید از میادین مشترک سوء استفاده کرده و با شتاب بخشیدن به توسعه و تولید چندبرابری از میادین مشترک با ایران، منابع نفتی و گازی این ملت را به یغما می‌برند. در این بین آقای زنگنه علیرغم برنامه‌های قبلی و مصوب آن وزارتخانه، با بی‌توجهی کامل، مهاجرت این منابع ارزشمند و خدادادی از بخش‌های ایرانی، به سوی کشورهای همسایه را به نظاره نشسته و هیچ وقعی به نظرات کارشناسان و دلسوزان کشور نمی‌نهد.
 
این نماینده مجلس معتقد است: با گذشت 7 سال از وزارت جناب زنگنه و علیرغم انجام مطالعات جامع و وجود برنامه تولید و توسعه از میادین مشترک فرزاد A و B و همچنین فاز 11 پارس جنوبی که در دولت‌های گذشته انجام شده بود نه تنها هیچ اقدام مؤثری جهت توسعه و تولید از این میادین مشترک انجام نشده، بلکه قراردادها و تفاهمنامه‌های منعقد شده با پیمانکار داخلی نیز فسخ شده است.
 
وی با اشاره به طرح توسعه جامع (MDP) دو میدان فرزاد A و B عنوان کرد: طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، روزانه 56 میلیون مترمکعب تولید گاز برای این میادین درنظر گرفته شده بود که با احتساب بهای صادراتی حداقل 22 سنت در قبال هر مترمکعب، سالیانه بیش از 4 میلیارد دلار و همین مقدار از درامد سالیانه فاز 11 پارس جنوبی و به صورت جمعی 8 میلیارد دلار به کشور ضرر و خسارت وارد می‌شود.
 
خضریان در پایان با تاکید بر پیگیری حقوق ملت توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی بیان داشت: این مبالغ رقم کمی نیست و از سرجمع کل بودجه یکسال کشور در شرایط فعلی بیشتر است و ما از محاکمه متخلفین و اهمال کنندگان در حق بیت‌المال و انفال کوتاه نخواهیم آمد. در صورت لزوم پیگیری‌های قضایی را نیز آغاز خواهیم کرد و به ملت شریف ایران این قول را می‌دهیم که تا آخر پیگیر حقوق از دست رفته آنان خواهیم بود.
 

اخبار مرتبط

نظرات شما