به گفته نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران، طی یک هفته اخیر باتوجه به کاهش حدود 30 دلاری قیمت هر اونس طلای جهانی، انتظار کاهش قیمت‌ها در بازار سکه و طلا داخلی می‌رفت اما به دلیل افزایش نرخ ارز، قیمت‌ها در داخل نیز صعودی دنبال شدند؛ به‌گونه‌ای که اکنون سکه حباب نزدیک به دو میلیون تومان دارد اما حبابی روی قیمت طلا وجود ندارد.

به گزارش نسیم اقتصاد، محمد کشتی‌آرای در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در هفته‌ای که گذشت قیمت هر اونس طلای جهانی به متوسط حدود 30 دلار کاهش داشته است و از 1931 دلار به 1901 دلار رسیده است. انتظار می‌رود که با کاهش 30 دلاری قیمت طلا در بازارهای جهانی، قیمت‌ سکه و طلا در داخل نیز کاهش پیدا کند؛ اما برخلاف انتظار، باتوجه افزایش نرخ ارزی که در طول یک هفته اخیر رخ داد، سبب شد که همچنان شاهد صعودی پیش رفتن قیمت سکه و طلا در بازارهای داخلی باشیم.
 
نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران تاکید کرد به دنبال افزایش نرخ ارز، قیمت‌ سکه و طلا نیز افزایشی بوده است؛ بطوریکه قیمت هر قطعه سکه در پایان هفته، به طور متوسط یک میلیون و 200 هزار تومان افزایش پیدا کرده که تنها به دلیل افزایش نرخ ارز بوده است. چنانچه قیمت جهانی طلا هم در طول این هفته افزایشی بود، طبیعتا قیمت‌ها بیشتر افزایش پیدا می‌کرد.
 
وی افزود: از سوی دیگر، در طول این هفته تقاضا برای خرید سکه و همچنین طلا در بازار وجود داشت و سبب شد که قیمت سکه باتوجه به عدم تعادل و تناسب عرضه و تقاضا دارای حباب شود. این در حالی است که قیمت طلا بدون حباب دادوستد شده است.
 
کشتی‌آرای در رابطه با تغییرات قیمتی در طول یک هفته اخیر، گفت: قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم با افزایش یک میلیون و 100 هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته به 15 میلیون و 450 هزار تومان در پایان هفته رسیده است. همچنین قیمت هر قطعه سکه طرح جدید نیز با یک میلیون و 200 هزار تومان افزایش قیمت از 15 میلیون و 350 هزار تومان در ابتدای هفته به 16 میلیون و 550 هزار تومان در پایان هفته رسیده است.
 
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: نیم سکه نیز با 700 هزار تومان افزایش از هشت میلیون و 350 هزار تومان به 9 میلیون و 50 هزار تومان رسید. ربع سکه هم با افزایش 600 هزار تومانی به شش میلیون تومان و سکه‌های یک گرمی با افزایش 350 هزار تومانی به سه میلیون تومان رسیده‌اند.
 
این مقام صنفی تصریح کرد: تمامی قطعات سکه، بیش از یک میلیون و 500 هزار تومان دارای حباب هستند. در حال حاضر هر قطعه سکه‌ طرح جدید، یک میلیون و 950 هزار تومان حباب دارد  که حدودا 350 هزار تومان در طول هفته اخیر بر آن افزوده شده است، چراکه حباب سکه در ابتدای هفته حدود یک میلیون و 600 هزار تومان بوده است.
 
وی افزود: قیمت هر مثقال طلای آب شده نیز با 270 هزار تومان افزایش در طول هفته به شش میلیون و 400 هزار تومان رسیده است. علاوه براین هر گرم طلای 18 عیار نیز حدود 60 هزار تومان افزایش قیمت داشته و در حال حاضر یک میلیون و 492 هزار تومان قیمت دارد. همانطور که اشاره شد آخرین نرخ ثبت شده برای اونس جهانی نیز 1901 دلار است.

اخبار مرتبط

نظرات شما