مهرداد عباد، عضو اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: افزایش درآمدهای مالیاتی دلیل بر کارکرد بیشتر شرکت‌ها و رشد آن نیست و اکثر آنها رشد منفی دارند. همچنین شنیده شده سازمان مالیاتی به کارشناسان خود دستور داده 20 درصد مازاد سال گذشته را در نظر بگیرند و این کارشناسان معمولا برخوردهای طلبکارنه با شرکت‌ها دارند و با این روش رقم بالاتری را دریافت می‌کنند.

به گزارش نسیم اقتصاد، کل درآمدهای مالیاتی دولت از ابتدای فصل چهارم سال 1398 روند صعودی را طی کرده و در فصل نخست سال 1399 به 51.2 هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به فصل پایانی سال قبل، با افزایش 20.4 درصدی و نسبت به فصل نخست سال 1398 بیش از دو برابر شده است.
 
طی سه ماهه نخست سال 1399، از کل درآمدهای مالیاتی، 62 درصد آن به مالیات درآمدهای مستقیم و 38 درصد به مالیات بر کالاها و خدمات تعلق داشته است. از سهم 62 درصدی مالیاتهای مستقیم، بیشترین سهم با 24.3 درصد متعلق به مالیات بر درآمد بوده و پس از آن مالیات بر اشخاص حقوقی و مالیات بر ثروت به ترتیب با 24 درصد و 13.7درصد قرار دارند.
مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر واردات اجزای مهم مالیات بر کالاها و خدمات هستند که به نظر می‌رسد در بهار 1399 نسبت به بهار 1398، رشد قابل توجهی داشته‌اند؛ این در حالی است که در این مدت واردات نسبت به فصل مشابه سال قبل کاهش داشته و انتظار می‌رفت مالیات بر ارزش افزوده هم با توجه به کاهش سطح فعالیت‌های کسب و کار کاهش داشته باشد.
 
نسبت درآمد مالیاتی به تولید ناخالص داخلی در سال 1398 برابر با 4.2 درصد است. این نسبت در بهار 1399 به حدود 6.3 درصد رسیده که در مقایسه با رقم مشابه در بهار 1398 افزایش یافته است. با توجه به اینکه رشد درآمدهای مالیاتی در بهار 1399 نسبت به بهار 1398 به مراتب بیشتر از افزایش تولید ناخالص داخلی طی این مدت بوده، دلیل اصلی افزایش نسبت درآمدهای مالیاتی به تولید ناخالص داخلی در بهار 1399، افزایش درآمدهای مالیاتی بوده است.
 
مقایسه درآمدهای مالیاتی ایران و کشور ترکیه نشان می‌دهد که در دوران پس از شیوع بیماری کرونا درآمدهای مالیاتی ترکیه روند نزولی را طی کرده و این درحالی است که برخلاف انتظار در ایران درآمدهای مالیاتی دولت روند صعودی را در پیش گرفته است.
 
مهرداد عباد، عضو اتاق بازرگانی تهران، در مورد افزایش درآمدهای مالیاتی دولت با وجود کرونا و کاهش فعالیت کسب و کارها گفت: دولت فشار شدیدی به شرکت‌های شناسنامه‌دار داشته تا مالیات چندبرابر دریافت کند. برای مثال اتفاقی که برای یکی از شرکت‌ها افتاد این بود که مالیات قطعی و توافقی، پس از شش ماه مجددا مورد بررسی قرار گرفت و 4 برابر رقم توافقی، مالیات دریافت شد.
 وی ادامه داد: سازمان امور مالیاتی سعی دارد که از مودیان بیشتری مالیات دریافت و حتی  شرکت‌های جدید را شناسایی کند. متاسفانه عرف نانوشته‌ای است که براساس آن سازمان مالیاتی 20 الی 25 درصد نسبت به سال گذشته افزایش مالیات می‌دهد و برایشان اهمیت چندانی ندارد که واقعا این شرکت فعالیتی انجام داده است یا خیر!
 
عضو اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: در سال جاری درصد بسیار بیشتر این درآمدهای مالیاتی را از شرکت‌ها دریافت کرده‌اند. اما از کدام شرکت‌ها؟ همان‌هایی که سال قبل مالیات پرداخت می‌کردند و نه شرکت‌های جدید. البته بسیاری از کسبه و شرکت‌ها مالیات پرداخت نمی‌کنند، تنها از افرادی که سال‌های قبل مالیات دریافت می‌کردند مشمول مالیات بیشتری شدند.
 
عباد افزود: افزایش درآمدهای مالیاتی دلیل بر کارکرد بیشتر شرکت‌ها و رشد آن نیست و اکثر آنها رشد منفی دارند. همچنین شنیده شده سازمان مالیاتی به کارشناسان خود دستور داده 20 درصد مازاد سال گذشته را در نظر بگیرند و این کارشناسان معمولا برخوردهای طلبکارنه با شرکت‌ها داشته و با این روش رقم بالاتری را دریافت می‌کنند.
 
منبع: ایلنا

اخبار مرتبط

نظرات شما