رشد اقتصادی گرجستان به کمترین سطح ثبت شده خود رسید.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از تریدینگ اکونومیکس، طبق اعلام مرکز آمار گرجستان، رشد اقتصادی این کشور در محدوده منفی باقی مانده است؛ تا جایی که در سه ماهه دوم امسال، نرخ رشد اقتصادی این کشور با 10.1 درصد کاهش نسبت به دوره مشابه منتهی به فصل قبل به منفی 12.3 درصد رسید که کمترین رشد فصلی ثبت شده تاریخ معاصر این کشور بوده است.
 
در بین بخش های مختلف، تفریح و سرگرمی با رشد منفی 24.1 درصدی بدترین عملکرد را داشته است و پس از این بخش نیز ساخت و ساز با رشد منفی 24 رصدی و حمل و نقل با رشد منفی 22.6 درصدی قرار دارند. از طرف دیگر نیز بهترین عمکرد طی این مدت مربوط به بخش کشاورزی بوده که 4.7 درصد رشد کرده است.  
 
 متوسط رشد اقتصادی سالانه گرجستان در بازه زمانی 2012 تا 2019 برابر با 3.84درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به رشد 8.4 درصدی دسامبر 2013و کمترین رشد نیز مربوط به رشد منفی 0.8 درصدی دسامبر 2012 بوده است.
 
پیش از این بانک توسعه و بازسازی اروپا در گزارشی برای گرجستان رشد اقتصادی منفی 5.5درصدی را پیش بینی و اعلام کرده بود: انتظار می رود سال آینده این میزان به 5.5 درصد افزایش پیدا کند. رشد بخش خدمات و گردشگری احتمالا بیش از سایر بخش ها تحت تاثیر کرونا قرار خواهد گرفت. 
 
از سوی دیگر رشد اقتصادی دیگر همسایه شمالی یعنی ارمنستان نیز کماکان در سطح ناامید کننده ای باقی مانده است؛ به گونه‌ای که رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه دوم امسال به منفی 13.7 درصد رسید که 10.2 درصد کمتر از رشد فصلی قبلی این کشور و بدترین عملکرد فصلی در طول 11 سال اخیر محسوب می شود.
 
در بین بخش های مختلف، بخش خدمات با رشد منفی 23.4 درصدی بیشترین تاثیر را در ثبت این رقم داشته است. بیشترین رشد طی این مدت مربوط به کشاورزی با 0.88 درصد بوده است. 

اخبار مرتبط

نظرات شما