آنطور که معاون فنی گمرک ایران می گوید، در حال حاضر حدود 3.5 میلیون تن کالای اساسی در بنادر وجود دارد که با تسهیلات در نظر گرفته شده حدود 2.7 میلیون تن از آنها شامل پنج قلم کالایی امکان ترخیص فوری دارند.

به گزارش نسیم اقتصاد، مهرداد جمال ارونقی در گفت‌وگو با ایسنا، آخرین وضعیت موجودی کالای اساسی در هشت قلم کالا در بنادر را تشریح کرد و در این رابطه توضیح داد: از چندی پیش طی توافقات صورت گرفته بین دستگاه‌های ذیربط این امکان فراهم شد تا پنج کالا بدون کد رهگیری ترخیص شوند.
 
وی با بیان اینکه برای انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا، ارائه کد رهگیری بانک مرکزی که نشان‌دهنده تائید منشأ ارز است، الزامی خواهد بود، افزود: اما با تسهیلاتی که برای ترخیص سریع کالاهای اساسی پیش‌بینی شد، صاحبان کالاهای ذرت، جو، سویا، دانه‌های روغنی و روغن خام برای ترخیص نیاز به دریافت کد رهگیری بانک نداشته و می‌توانند برای انجام تشریفات گمرکی و ترخیص سریع کالاهای مذکور اقدام کنند.
 
معاون فنی و امور گمرکی ایران در ادامه به جزئیات موجودی 3.5 میلیون تنی کالاهای اساسی اشاره کرد و گفت: تا این تاریخ حدود یک میلیون و 490 هزار تن ذرت، 339هزار تن جو، 237 هزار تن سویا، 395هزار تن روغن خام و بیش‌ از 255 هزار تن دانه‌های روغنی در بنادر موجود است.
 
وی افزود: در این حالت حدود 2.7 میلیون تن کالا از 3.5 میلیون تن کالای اساسی شامل پنج قلم کالای سویا، جو، ذرت، دانه‌های روغنی و روغن خام امکان ترخیص فوری بدون نیاز به کد رهگیری را دارا هستند.
 
ارونقی به وضعیت سه کالای دیگر نیز اشاره کرد و افزود: تا هفته گذشته بیش از 360 هزار تن گندم، 380 هزار تن شکر و حدود 200 هزار تن برنج در بنادر وجود داشته است.
 
جزئیات موجودی کالای اساسی در بنادر
 
این مقام مسئول در گمرک ایران در ادامه موجودی کالاهای اساسی به تفکیک بنادر را اعلام کرد و گفت:  از 3.5 میلیون تن کالای اساسی بیش از  2.3 میلیون تن در بندر امام خمینی (ره)، 378 هزار تن شهید رجایی، 110 هزار تن انزلی، 368 هزار تن امیر آباد، 1230 تن شهید باهنر قرار دارند.
 
وی ادامه داد: همچنین 897 تن از این کالاها در بندر بوشهر، 30 هزار تن چابهار، 1650 تن خرمشهر، 154 هزار تن نوشهر، 75 هزار تن فریدون کنار و 10 هزار و 500 تن در آستارا انبار شده است.
 
 با وجود اینکه در مدت اخیر مصوباتی در رابطه با تسهیل ترخیص کالاهای اساسی در دستور کار قرار گرفت اما همچنان برخی مشکلات پابرجاست که از مهمترین آنها می توان به مسایل ارزی اشاره کرد، این در حالی است که برخی اقلام به صورت اعتباری خریداری شده و به بنادر  منتقل شده و اسناد مالکیت نیز در اختیار خریدار است و در خصوص بخشی از این کالاها هنوز مالکیت به صاحب کالا منتقل نشده است.
 
در عین حال که صاحبان پنج قلم کالایی که امکان ترخیص بدون دریافت کد رهگیری بانک را دارند، از این تسهیلات استقبال نکرده اند.

اخبار مرتبط

نظرات شما