بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی اتاق اصناف ایران در پنج ماهه نخست امسال بیشترین میزان احتکار مربوط به لاستیک، روغن، برنج و شکر بوده و نسبت به مدت مشابه سال قبل تخلفات گران‌فروشی 19 درصد، درج نکردن قیمت 19 درصد، صادر نکردن صورت‌حساب 22 درصد و تقلب 18 درصد کاهش و احتکار چهار درصد افزایش یافته است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، این اطلاعات نشان می‌دهد تعداد کل بازرسی‌ها از صنوف تهران در پنج‌ماهه ابتدایی سال جاری یک میلیون و 239 هزار و 307 فقره بود که 59 هزار و 495 فقره پرونده با برآورد جریمه پیشنهادی به ارزش بیش از 878میلیارد و 645 میلیون ریال تشکیل شده است.
 
همچنین تعداد بازرسی‌های انجام شده در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 16 درصد افزایش یافته و تعداد پرونده‌های متشکله هفت درصد کاهش داشته است.
 
بر این اساس، در پنج ماهه ابتدایی امسال بیش از 61 هزار فقره شکایت توسط واحدهای بازرسی اصناف دریافت شده و آمارها نشان می‌دهد که در این مدت، تخلف گران‌فروشی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 19 درصد، درج نکردن قیمت 19 درصد، صادر نکردن صورت‌حساب 22 درصد و تقلب 18 درصد کاهش و احتکار چهار درصد افزایش یافته است.
 
در این میان بعد از ایجاد شورای تشدید بازرسی و نظارت در راستای نظارت بر انبارها و  مراکز نگهداری عمده کالا، بازرسان اصناف 11 هزار و 700 گشت مشترک با بازرسان سازمان حمایت، سازمان صمت، سازمان تعزیرات حکومتی و دادستانی انجام داده‌اند که در نتیجه این بازرسی، 33 مورد گزارش احتکار بالغ‌بر 20 میلیارد ریال ثبت شده و بیشترین میزان احتکار مربوط به لاستیک، روغن، برنج و شکر بوده‌اند.
 
همچنین بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در پنج ماهه امسال، بیش از 58 هزار مورد بازرسی در قالب گشت مشترک برای کنترل و نظارت بر عملکرد فعالان اقتصادی در سطح بازار انجام شده که منجر به تنظیم 24 هزار و 856 فقره پرونده تخلف جمعاً به ارزش بالغ بر 5.432 میلیون ریال شده است.