وزیر نیرو از افتتاح 196 طرح با سرمایه گذاری 34 هزار میلیارد تومان تا پایان سال جاری خبر داد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایرنا «رضا اردکانیان»، وزیر نیرو، امروز پنچ‌شنبه در آیین بهره برداری از طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک در نواحی مرزی کشور اظهارداشت: در قالب پویش «هر هفته الف. ب. ایران»، تا کنون 54 طرح بزرگ با احتساب طرح امروز با سرمایه گذاری 16 هزار میلیار تومان در بخش‌های آب و برق و فاضلاب، به افتتاح رسیده است. البته تا پایان سال 196 طرح دیگر با سرمایه گذاری 34 هزار میلیارد تومان نیز به افتتاح خواهد شد.
 
وی افزود: طرح مهم امروز طرح توسعه منابع آب و خاک در مناطق مرزی کشور است. به جرات می‌توان گفت کشور ما روی نقشه جغرافیایی از حیث تنوع مسائل آب‌های مرزی و حوزه‌های آبریز مشترک، وضعیت منحصر به فردی دارد.
 
اردکانیان با اشاره به وجود 12 استان دارای مرز خشکی و 48 رودخانه مرزی که حدود 40 مورد از آن‌ها منشاء داخلی دارند تاکید کرد: امروز برای تمام این آب‌ها موافقت‌نامه و مقاوله‌نامه بین‌المللی معتبر موجود است. این در حالی است که تا قبل از پیروزی انقلاب، در همین کشور با همین سرمایه و همین آب‌ها، تنها یک طرح مرزی به اجرا رسیده بود که مربوط به احداث سد ارس با قدرت تنظیم 650 میلیون متر مکعب در سال بر روی رودخانه مرزی ارس بود.
 
وی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا ابتدای دولت یازدهم 28 سد دیگر با قدرت تنظیم 3.2 میلیارد متر مکعب احداث شد و در دولت تدبیر و امید نیز به تنهایی در بخش رودخانه‌های مرزی 24 سد دیگر با تنظیم 2.5 میلیارد متر مکعب تا امروز به افتتاح رسیده است.
 
وزیر نیرو هدف اصلی این طرح‌ها را  تامین آب شرب مردم و تثبیت جمعیت و رفاه و آسایش مردم دانست و خاطرنشان کرد: آب شرب 46 شهر و یک هزار و 36 روستا از محل این طرح‌ها تاکنون تامین شده است و 370 مگاوات ظرفیت برق‌آبی نصب شده روی این سدها به شبکه برق کشور متصل شده است. از نظر شبکه‌های مدرن آبیاری و زهکشی هم تا حدود 200 هزار هکتار برنامه‌ریزی شده است که به مرور این شبکه‌ ها به مدار میؕ‌آیند.
 
اردکانیان با تاکید بر این که شبکه‌های آبیاری و زهکشی نقش مهمی در تنطیم تولید مواد غذایی دارند، یادآور شد: کشور ما از حیث سطح زیر کشت آبی بعد از چین و هند و آمریکا و پاکستان، پنجمین کشور جهان است. در دنیا به ازای هر 1000 نفر حدودا 40 هکتار زمین تحت کشت آبی وجود دارد و در کشور ما این آمار 2.5 برابر میانگین جهانی است. بنابراین ما اگر الگوهای صحیح کشت، روش‌های صحیح آبیاری و از فناوری‌های روز استفاده کنیم،  امنیت غذایی در کشور ما دیگر دغدغه نخواهد بود.
 
وی با اشاره به طرح‌های در حال افتتاح وزارت نیرو افزود: در اجرای این طرحهای مرزی، تعداد زیادی از شرکت‌ها، کارخانجات تولید کنندگان و طراحان کشور مشغول شدند، 41 شرکت مهندسین مشاور و 200 پیمانکار بزرگ در این پروژه ها مشغول بودند، که بزرگترین آن‌ها قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاست که از لحاظ مالی بیش از 45 درصد طرح‌ها توسط آن‌ها اجرا شده یا در دست اجراست.
 
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: آنچه که امروز در استان‌های کرمانشاه و ایلام با فرمان رئیس جمهور افتتاح رسمی شود، موجب افزایش چهار برابری محصولات کشاورزی در این مناطق و همچنین ایجاد اشتغال قابل ملاحظه خواهد شد.
 
اردکانیان یادآورشد: تاکنون سطح زیر کشت به وسعت 23 هزار هکتار ایجاد شده است که تا پایان امسال به 35 هزار هکتار خواهد رسید و سعی خواهیم کرد در ماه‌های پایان دولت دوازدهم در سال 1400 هم این مسیر رو به رشد ادامه داشته باشد.

اخبار مرتبط

نظرات شما