در چهار ماه اول امسال حدود چهار میلیارد دلار کالای اساسی وارد کشور شده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، از سال های گذشته 25 قلم کالا به عنوان کالاهای ضروری در اولویت واردات و تخصیص ارز برای تامین نیاز داخل قرار داشته که اغلب بنابر شرایط ، تولید و نیاز داخل میزان واردات آن دستخوش تغییراتی بوده است.
 
این در حالی است بر اساس اطلاعات دریافتی ایسنا، آخرین وضعیت واردات 25 قلم کالایی از این حکایت دارد که  در چهار ماه ابتدایی سال جاری حدود چهار میلیارد دلار از کالاهای مختلف این لیست وارد کشور شده که از لحاظ وزنی حدود 8.8 میلیون تن است.
 
در چهار ماه اول سال قبل نیز حدود 5.7 میلیارد دلار از این 25 گروه کالایی با حجمی معادل 8.8 میلیون تن وارد شده بود.
اقلام وارده شامل کالاهای مانند برنج، گندم، گوشت قرمز، گوشت مرغ، دانه‌های روغنی، تجهیزات پزشکی، حبوبات، کودهای شیمیایی و کاغذ روزنامه است.
بگندم با بیش از 500 میلیون دلار، ذرت نزدیک به 900 میلیون دلار، دارو و تجهیزات پزشکی با بیش از 500 میلیون دلار و دانه‌های روغنی با بیش از 250 میلیون دلار  بیشترین میزان را در این بین داشته اند.
 
این  25 قلم کالاها بیش از این مشمول ارز دولتی بود و با نرخ 4200 تومان تامین ارز می ‌شد، اما به مرور و براساس شرایط به تدریج اغلب آنها از لیست 25 قلم کالا خارج و  در حال حاضر با ارز سامانه نیما وارد می‌شوند و تعداد محدودی در لیست دریافت ارز 4200 تومان قرار دارند.

اخبار مرتبط

نظرات شما