طبق آمار اعلام شده توسط وزارت صمت در سه ماهه ابتدایی سال 1399 نسبت به مدت مشابه سال 1397، رشد تولید در انواع خودروها دیده می‌شود و در میان آمارها تنها تولید اتوبوس، مینی‌بوس و ون که در مجموع آن‌ها کاهش تولید ایجاد شده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش عملکرد تولیدی انواع خودروها در سه ماهه اول امسال، تولید انواع خودروها به جز اتوبوس، مینی‌بوس و ون، پس از مدت‌ها همگی رشد تولید داشته‌اند.
 
براساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در مدت مذکور سال جاری 200 هزار دستگاه خودرو سواری تولید شده است که نسبت به مدت مشابه سال 98 (184 هزار دستگاه) رشد 8.4 درصدی را نشان می‌دهد.
 
طبق روالی که تولید وانت‌ها تبدیل به نقطعه عطف آمار تولید خودروها شده بود و در گزارش‌های آمار تولید، بیشترین رشد تولید را داشته‌اند، در سه ماهه ابتدایی سال جاری نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیشترین رشد تولید را در انواع خودروها داشته است.
 
بر این اساس در مدت یاد شده (سه ماهه اول امسال) 15 هزار و 943 دستگاه وانت تولید شده است که نسبت به 12 هزار و 975 دستگاه تولید شده در  سال 1398، رشد 22.9 درصدی داشته است.
 
همانطور که اشاره شد، پس از وانت‌ها ، تولید سواری رشد بیشتری داشته و پس از آن نیز به ترتیب کمباین (ماشین‌های برداشت محصولات دانه‌دار کشاورزی) 5.7 درصد و تراکتور 1.5 درصد رشد تولید نسبت به سه ماهه ابتدایی سال 1398 داشته‌اند.
 
در سه ماهه ابتدایی امسال به ترتیب 93 دستگاه کمباین و 4350 دستگاه تراکتور تولید شده است و این در حالی است که آمار نشان می‌دهند در مدت مشابه سال گذشته میزان تولید کمباین 88 دستگاه وتراکتور 4284 دستگاه بوده است.
 
در مقابل، آمار تولیدات اتوبوس،مینی‌بوس و ون در سه ماهه اول سال 1399، کاهش تولید را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد. در سه ماهه اول اول امسال، 371  دستگاه اتوبوس، مینی‌بوس و ون تولید شده است که در مقایسه با 411 دستگاه تولید شده در سه ماهه ابتدایی سال 98، 9.7 درصد افت تولید را تجربه کرده است.

اخبار مرتبط

نظرات شما