رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران با بیان اینکه تولیدکنندگان از شرایط خرید دام مازاد از سوی دولت ناراضی هستند، گفت: اعمال تعرفه بر صادرات شیرخشک جلوی صادرات این محصول را می گیرد.

به گزارش نسیم اقتصاد، سید احمد مقدسی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره مباحث مطرح شده مبنی بر نارضایتی دامداران از خرید گوشت مازاد توسط شرکت پشتیبانی امور دام گفت: براساس توافق ما با وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حمایت و شرکت پشتیبانی امور دام مقرر شده بود که دولت هر کیلوگرم گوشت دام سنگین را به صورت بسته بندی شده 5 تکه و بدون استخوان درب سردخانه 72 هزار و 500 تومان خریداری کند اما ستاد تنظیم بازار رقم خرید را 70 هزار تومان ابلاغ کرد.
 
وی با اشاره به اینکه این خرید تنها مربوط به دام سنگین است، افزود: قرار است دولت ذخایر استراتژیک را با این خرید از محل تولید داخل تأمین کند اما به دلیل اینکه 2 هزار و 500 تومان از قیمت اولیه کم کرده و همچنین شرایط خریدی که تعیین شده است، دامداران رضایت چندانی از آن ندارند.
 
مقدسی تصریح کرد: تولید کننده قصاب نیست که بتواند کشتار، بی استخوان کردن و بسته بندی گوشت را انجام دهد و توان چنین کاری را ندارد. در حال حاضر به دلیل این مسائل عرضه گوشت از سوی دامداران به شرکت پشتیبانی امور دام محدود است.
 
وی ادامه داد: پیشنهاد ما به شرکت پشتیبانی دام این است که دام را به صورت زنده از تولید کننده بخرد و خود آن را به کشتارگاه بفرستد چون دامداران توان این کار را ندارند.
 
مقدسی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از تصمیم دولت برای وضع تعرفه بر صادرات شیرخشک گفت: در تمام دنیا به صادرات یارانه می‌دهند و دولت ما با این کار مانع صادرات می‌شود.
 
وی با اشاره به اینکه سالی دویست میلیون دلار ارز از کشور برای واردات کره خارج می‌شود، خاطرنشان کرد: صادرات شیرخشک علاوه بر اینکه منجر به ارزآوری می‌شود باعث می‌شود در تولید کره به خودکفایی برسیم و مانع از خروج 200 میلیون دلار ارز از کشور می‌شود.
 
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران اضافه کرد: نیاز کشور به شیرخشک سالانه حدود 60 هزار تن است و ما می‌توانیم بین 110 تا 120 هزار تن تولید در این زمینه انجام دهیم و مازاد آن را نیز صادر کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات شما