در حالی قیمت برنج وارداتی نسبت به پارسال تا 85 درصد و در دو ماه اخیر بیش از 18 درصد رسد داشته که حذف ارز 4200 تومانی از این کالا و کاهش واردات آن در مدت اخیر نمی تواند در این تغییر بی تاثیر باشد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، آنچه تغییر قیمت کالا و خدمات در تیرماه امسال از سوی مرکز آمار منتشر شد نشان داد که تورم نقطه به نقطه (نسبت به تیرماه سال گذشته) و تورم ماهانه (نسبت به خردادماه) هر کدام 4.4 درصد افزایش داشته است.
 
این در حالی است که در بین کالا و خدمات وضعیت افزایش قیمت برنج قابل توجه است؛ به گونه‌ای که برنج خارجی بالاترین حد افزایش قیمت را نسبت به پارسال داشته و حدود 85.1 درصد گران شده است.
 
جزئیات بیشتر در این رابطه از این حکایت دارد که هر کیلوگرم برنج خارجی در تیرماه سال گذشته 8800 تومان بوده که در تیرماه امسال با رشد 85 درصدی به 16 هزار و 400 تومان رسیده است. همچنین هر کیلو از آن در خردادماه 13 هزار و 800 تومان قیمت داشته که تا تیر ماه با رشد 18.2 درصدی همراه شده است.
 
افزایش قیمت و تورم برنج خارجی در حالی اتفاق می‌افتد که جزو کالاهای اساسی بوده که تا همین ابتدای امسال در لیست دریافت‌کنندگان ارز 4200 تومانی قرار داشت، اما از اواخر اردیبهشت‌ماه ارز دولتی آن حذف و واردات با نرخ سامانه نیما که در حال حاضر به بیش از 18 هزار تومان می‌رسد انجام می‌شود که خود می‌تواند از عوامل افزایش قیمت برنج خارجی باشد و رشد 2600 تومانی آن در کیلو در فاصله خردادم تا تیرماه مشهود است.
 
از سوی دیگر آمار گمرک نشان می‌دهد که در سه ماهه ابتدای امسال واردات برنج خارجی نسبت به همین مدت در سال گذشته کاهش داشته است؛ به طوری که در سه ماهه ابتدای امسال 208 میلیون تومان برنج وارد شده در حالی که واردات در مدت مشابه سال قبل حدود 707 میلیون دلار بوده است، که البته به گفته مسئولان در این افت شدید عواملی مانند پاسخگویی تولیدات داخل و مشکلاتی که در رابطه با اختصاص ارز وجود داشت نیز دخیل بوده است.
 
اما برنج ایرانی تغییر قابل توجهی نداشته و آمار نشان می‌دهد که متوسط قیمت هر کیلو برنج ایرانی در تیرماه امسال 26 هزار و 500 تومان بوده است که در مقایسه با تیرماه سال گذشته که حدود 23 هزار و 300 تومان گزارش شده بود 2200 تومان گران شده است.
 
برنج ایرانی نسبت به خردادماه امسال 2.4 درصد و تیرماه سال گذشته 13.8 درصد افزایش قیمت دارد.

اخبار مرتبط

نظرات شما