تولید اوپک در ماه ژوئیه با پایان کاهش تولید مازاد و داوطلبانه کشورهای عضو این سازمان در حاشیه خلیج فارس افزایش یافت.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از رویترز، بررسی رویترز نشان داد تولید نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در ماه ژوئیه بیش از یک میلیون بشکه در روز افزایش یافته است، زیرا عربستان و دیگر اعضای حاشیه خلیج فارس این سازمان به کاهش عرضه مازاد داوطلبانه خود فراتر از توافق کاهش تولید ائتلاف اوپک پلاس پایان دادند و دیگر اعضای اوپک افزایش پایبندی محدودی به سهمیه کاهش تولید خود داشتند.
 
براساس این بررسی، اوپک به‌طور میانگین در ماه ژوئن 23 میلیون و 320 هزار بشکه در روز نفت تولید کرد که 970 هزار بشکه در روز بیش از رقم بازنگری شده در ماه ژوئن و پایین‌ترین مقدار تولید این سازمان از سال 1991 بود.
 
تضعیف تقاضا در پی بحران ویروس کرونا سبب شد ائتلاف اوپک پلاس در ماه آوریل با کاهش تاریخی تولید نفت موافقت کند.
 
کاهش محدودیت‌های اعمال‌شده برای مهار ویروس کرونا و کاهش عرضه، به بهبود قیمت نفتی که در ماه آوریل به کمترین سطح در 21 سال گذشته و کمتر از 16 دلار برای هر بشکه رسیده بود و رساندن آن به بالاتر از 40 دلار برای هر بشکه کمک کرد، این در حالی است که نگرانی‌ها از موج دوم شیوع کرونا مانع بالاتر رفتن قیمت‌ها شده است.
 
اوپک و متحدانشان 17 خردادماه امسال توافق کردند کاهش تولید تاریخی نفت را تا پایان ماه ژوئیه تمدید کنند. با اجرای این توافق، حدود 10 درصد از عرضه جهانی نفت کاهش یافت و سبب دو برابر شدن قیمت نفت خام در مدت دو ماه شد.
 
براساس این توافق، سهم اوپک از کاهش تولید اوپک پلاس از ابتدای ماه مه 6 میلیون و 84 هزار بشکه در روز بود.
 
اعضای اوپک در ماه ژوئیه 5 میلیون و 743 هزار بشکه در روز از کاهش تولید تعهد شده را انجام دادند که برابر با 94 درصد پایبندی به توافق بود. این در حالی است که سطح پایبندی در ماه ژوئن به حدود 111 درصد رسیده بود.
 
سطح تولید ماه ژوئیه بیشترین سطح تولید از ماه آوریل است، زمانی که اوپک پیش از توافق اخیر کاهش عرضه و برای زمان کوتاهی بدون محدودیت نفت تولید کرد.
 
عربستان سعودی، کویت و امارات متحده عربی متعهد شده بودند که برای حمایت بیشتر از بازار، تنها در ماه ژوئن به‌صورت داوطلبانه یک میلیون و 180 هزار بشکه بیش از سهمیه خود از تولید بکاهند.
 
براساس این بررسی، عراق و نیجریه که در ماه ژوئن پایبندی به سهمیه تولید خود را بهبود بخشیده بودند، در ماه ژوئیه کاهش بیشتری نداشتند و هر دو متعهد شده‌اند در ماه‌های آینده کاهش تولید خود را تشدید کنند.

اخبار مرتبط

نظرات شما