سخنگوی گمرک گفت: در 3 ماهه اول سال 99 بیش از 2 هزار و 356 تن انواع گل و گیاه به ارزش 5 میلیون و 333 هزار دلار صادر شده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از مهر، سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت: کشورمان در 3 ماهه اول سال جاری اقدام به صادرات بیش از 2 هزار و 356 تن گل و گیاه و انواع نباتات به ارزش 5 میلیون و 333 هزار و 660 دلار به 23 کشور جهان کرده است.

وی افزود: کشور عراق با خرید بیش از یک هزار و 543 تن محصول برابر با 2 میلیون و 389 هزار و 694 دلار اصلی ترین خریدار محصولات گل و گیاهی کشورمان بوده است.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در ادامه گفت: کشورهای ویتنام با خرید بیش از 15 تن انواع گل و گیاه و کشور هلند با خرید بیش از 5 تن گل سرخ و ارمنستان با 226 تن انواع نباتات، مقاصد اصلی و شرکای تجاری گل و گیاه ایران هستند.

لطیفی با اشاره به محصولات گیاهی صادراتی افزود: انواع درخت، بوته، درختچه‌های دارای میوه خوراکی، انواع نباتات، غنچه گل، گل خشک، گل سرخ وسایر گل‌های زینتی محصولات صادراتی کشور هستند.

سخنگوی گمرک ایران خاطر نشان کرد: در خصوص واردات گل و گیاه نیز در مدت زمان 3 ماه اخیر صرفاً بیش از 28 تن انواع درختچه و گل و گیاه از 3 کشور ترکیه، آلمان و هلند، به ارزش 121 هزار و 172 دلار واردات شده است.

لطیفی گفت: ما در دنیا مقام هفدهم تولید گل و گیاه را داریم ولی در صادرات آن در مقام 107 قرار گرفته‌ایم.

وی همچنین ادامه داد: سالانه سه میلیارد شاخه گل و گیاه تولید می‌شود که از این میان فقط 200 میلیون آن صادر می‌شود که 100 میلیون شاخه گل و 100 میلیون آن گیاه آپارتمانی هستند و ارزآوری این میزان برای کشور ظرفیتی برابر با 200 میلیون دلار برآورد شده است.

لطیفی در تشریح دشواری‌های صادرات گل و گیاه گفت: مهم‌ترین دشواری‌های صادرات در این بخش را می‌توان به بحث‌هایی مانند گرانی نرخ کرایه حمل هوایی، مشکلات حمل زمینی از محل کشت، پایانه، مشکلات مربوط به تنظیم زمان‌بندی تولید و حمل و در نتیجه عدم تحقیق به موقع محصول متناسب با نیاز مشتری و همچنین ورود انفرادی صادر کنندگان ایرانی به بازارهای جهانی و عدم پیروی از یک استراتژی مشترک می‌توان اشاره کرد. البته طبیعی است که ورود کشورهای جدید و نوپا در عرصه صادرات گل و گیاه و فشرده شدن رقابت در بازارهای جهانی هم در این امر بی تأثیر نبوده است.

وی افزود: از سوی دیگر افزایش فروش گل به قیمت پایین به واحدهای فرآوری در خارج از کشور به دلیل نبود امکانات فرآوری در ایران و همچنین بروز ضایعات فراوان و تبدیل به زباله گل به دلیل نبود سیستم‌های نگهداری و فرآوری که منجر به افزایش تناژ و کاهش عرضه این محصول می‌شوند از دیگر موانعی به شمار می‌رود که بر سر صادرات این محصول وجود دارد.

اخبار مرتبط

نظرات شما