وزیر انرژی روسیه گفت: هیچ تصمیمی درباره هرگونه تغییر احتمالی توافق اوپک و دیگر تولیدکنندگان گرفته نشده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از رویترز، الکساندر نواک در کنفرانس اقتصادی والدای اظهار کرد: انتظار می‌رود توافق کاهش تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش، موسوم به «اوپک پلاس» از ماه اوت آغاز شود.

وی افزود: بازار نفت ممکن است در ماه ژوئیه به تعادل برسد حتی می‌تواند با کمبود نفت روبه‌رو شود، این در حالی است که احتمال دارد مصرف نفت پیش از پایان سال 2021 به سطح پیش از بحران نرسد.

وزیر انرژی روسیه با بیان اینکه هنوز تصمیمی درباره آینده توافق جهانی کاهش تولید گرفته نشده است، گفت: بخشی از این کاهش تولید بی‌سابقه از ابتدای ماه اوت تسهیل می‌شود.

نواک تصریح کرد: با بررسی داده‌های فنی و آمار ماه ژوئن تغییر شرایط را در نظر خواهیم گرفت، بنابراین کمیته مشترک فنی اوپک و غیراوپک، پایبندی به سهمیه کاهش تولید، شرایط بازار و برآوردها را تجزیه و تحلیل خواهد کرد.

وی ادامه داد: هیچ تصمیمی درباره هرگونه تغییر احتمالی توافق اوپک و دیگر تولیدکنندگان گرفته نشده است.

وزیر انرژی روسیه همچنین با بیان اینکه یک‌سوم سرمایه‌گذاری در صنعت انرژی جهان امسال کاهش می‌یابد، افزود: افزایش دوباره تعداد مبتلایان به ویروس کرونا می‌تواند به تقاضا آسیب برساند.

23 کشور تولیدکننده نفت اوپک و غیراوپک حاضر در توافقنامه همکاری (Declaration of Cooperation) در نشست ماه آوریل بر سر کاهش تولید در سه مرحله به ترتیب 9 میلیون و 700 هزار بشکه برای مدت دو ماه، 7 میلیون و 700 هزار بشکه برای 6 ماه و 5 میلیون و 800 هزار بشکه برای 16 ماه به توافق رسیدند.

کاهش تولید روزانه 9 میلیون و 700 هزار بشکه‌ای ماه‌های مه و ژوئن اوپک پلاس که قرار بود به 7 میلیون و 700 هزار بشکه در روز برسد، برای یک ماه دیگر و تا پایان ماه ژوئیه تمدید شد. با این تفاوت که مکزیک مشمول این تمدید یک ماهه نیست و کاهش تولید ماه ژوئیه 9 میلیون و 600 هزار بشکه در روز خواهد بود.

نشست بعدی کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC) که قرار است ماهانه برگزار شود، 15 ژوئیه (25 تیرماه) و برای ارائه پیشنهاد درباره میزان کاهش تولید برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات شما