نایب رئیس شورای ملی زعفران از رشد 6 تا 7 درصدی قیمت زعفران طی روزهای اخیر خبر داد.

به گزارش نسیم اقتصاد، باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران ، از رشد 6 تا 7 درصدی قیمت زعفران در بازار خبر داد و گفت: قیمت کنونی هر کیلو زعفران دسته‌ای 6 میلیون و 500 هزار تومان، زعفران پوشال 7 میلیون تا 7 میلیون و 100 هزار تومان، زعفران نگین 7 میلیون و 500 تا 8 میلیون تومان و سوپر نگین 12 میلیون تومان است، در حالی که طی روزهای اخیر قیمت هر کیلو زعفران دسته 6 میلیون و 300 هزار تومان، زعفران پوشال 6 میلیون و 500 تا 6 میلیون و 600 هزار تومان، زعفران نگین 7 میلیون و 500 تا 8 میلیون تومان و زعفران سوپر نگین 10 میلیون و 500 تا 11 میلیون تومان بوده است.
هر کیلو زعفران دسته‌ای     6 میلیون و 500 هزار تومان
زعفران پوشال     7 میلیون تا 7 میلیون و 100 هزار تومان
زعفران نگین     7 میلیون و 500 تا 8 میلیون تومان
زعفران سوپر نگین     12 میلیون تومان

او درباره آینده بازار زعفران افزود: قیمت زعفران تابع عرضه و تقاضاست و امیدواریم با باز شدن بازارهای جهانی و رونق صادرات، وضعیت زعفران در بازار بهبود یابد.

میری ادامه داد: سال گذشته شاهد شیوع بیماری کووید 19 در سراسر جهان بودیم که این امر منجر به کاهش صادرات شد، ضمن آنکه در بازار داخل هم در حال حاضر به دلیل لوکس بودن زعفران در سبد خانوار، بسیاری از افراد این محصول را از سبد مصرفی خود حذف کرده‌اند.

به گفته او، با توجه به نزدیک بودن فصل برداشت و شرایط حاصل از شیوع کرونا، متولیان امر باید برای مدیریت بازار برنامه‌ریزی کنند تا کشاورز دچار خسارت نشود.

نایب رئیس شورای ملی زعفران در پایان درباره آینده تولید زعفران تصریح کرد: با وجود شرایط مساعد اقلیمی پیش بینی می‌شود که تولید زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته باشد، اما به سبب آنکه زعفران همانند سایر محصولات نیست، تا زمانی که از زمین بیرون نیاید نمی‌توان اظهار نظر دقیقی راجع به تولید آن داشت.