قیمت اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز بازار سرمایه تا دامنه 83 هزار تومان به ازای هر برگه 500 هزار تومانی وام مسکن افزایش یافت و هزینه دریافت تسهیلات خرید مسکن را بیش از پیش افزایش داد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از مهر، در معاملات امروز (شنبه 10 خرداد) بازار سرمایه، قیمت هر برگه اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن به دامنه 83 هزار تومان وارد شد.

در این معاملات، تقریباً همه نمادهای زیرمجموعه تسه، به سقف دامنه نوسان 5 درصدی رسیدند که نشان دهنده سرعت بالای رشد قیمت این اوراق در معاملات بازار سرمایه طی هفته‌های اخیر است.

آخرین قیمت اوراق تسهیلات مسکن در فروردین امسال، کمتر از 40 هزار تومان در هر برگه بود که در مقایسه با نرخ امروز، بازدهی 100 درصدی طی دو ماه را نشان می‌دهد. اتفاقی که در چند سال اخیر در بازار این برگه‌ها اتفاق نیفتاده است.

اگرچه میانگین قیمت هر برگه تسهیلات مسکن در جریان معاملات امروز بین 80 تا 82 هزار تومان در جریان بود، اما در تعداد اندکی از نمادها نیز به دلیل نزدیک بودن زمان انقضای تاریخ اعتبار این برگه‌ها، معاملات با قیمت زیر 80 هزار تومان انجام شد.

با توجه به رشد بی سابقه قیمت اوراق تسهیلات مسکن در چند هفته اخیر، بسیاری از دارندگان برگه‌های تسه 9902 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در اردیبهشت امسال) که از امروز به حساب دارندگان حساب سپرده ممتاز واگذار شده، برگه‌های خود را به یکباره وارد بازار سرمایه کرده اند که سبب شد تا قیمت این نماد معاملاتی که از صبح امروز در دامنه 81 هزار و 250 تومانی معامله می‌شد، به ناگهان شکسته شده و به سطح 73 هزار و 500 تومان افت کند؛ اتفاقی که سبب شد تا نماد تسه 9902، تنها نماد معاملاتی قرمزپوش امروز باشد.

در این معاملات، 185 هزار و 304 برگه تسه 9902 به متقاضیان عرضه و فروخته شد.

به جز تسه 9902، سه نماد 9901 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در فروردین امسال) و تسه های 9812 و 9810 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در اسفند و دی سال گذشته) نیز بین 10 تا 12 هزار برگه به متقاضیان عرضه شدند؛ اما در سایر نمادهای معاملاتی، تعداد برگه‌های فروخته شده کمتر از هزار برگه بود.

صف‌های خرید در معاملات امروز نیز بسیار اندک بود و در بیشتر نمادهای معاملاتی، تعداد معامله‌های ثبت شده زیر 20 فقره بود؛ به جز نماد تسه 9902 که 2 هزار 466 فقره معامله به ثبت رسید.

هزینه خرید وام مسکن زوجین تهرانی با ارزش وام جعاله برابر شد!

زوجین تهرانی که برای دریافت وام 240 میلیون تومانی خرید مسکن می‌بایست 480 برگه اوراق با میانگین قیمت 81 هزار تومان خریداری کنند، با نرخ‌های امروز ناچارند 38 میلیون و 880 هزار تومان برای خرید این برگه‌ها هزینه کنند که معادل وام جعاله 40 میلیون تومانی مسکن است. بنابراین زوجین عملاً ناچار هستند وام جعاله مسکن خود را صرف خرید اوراق جهت دریافت وام 240 میلیون تومانی کنند.

اخبار مرتبط

نظرات شما