وزیر نیرو گفت:سال آبی امسال که از مهر ماه سال 98 آغاز شده و 304 میلی متر بارش در سطح کشور به ثبت رسیده که این عدد در مقایسه با متوسط بلند مدت (51 ساله) بیش از 30 درصد افزایش داشته است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از وزارت نیرو، رضا اردکانیان، وزیر نیرو در یک برنامه رادیویی گفت: سال آبی امسال که از مهر ماه سال 98 آغاز شده تا دو روز قبل 304 میلی متر بارش در سطح کشور به ثبت رسیده که این عدد در مقایسه با متوسط بلند مدت (51 ساله) بیش از 30 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه امسال وضعیت خوبی از حیث تامین آب شیرین در کشور وجود دارد، افزود: سال 98 یکی از پر آب ترین سال‌ها در طول 50 سال اخیر در کشور بوده است. امسال میزان بارش نسبت به سال گذشته 6 درصد کاهش داشته است.

وی اظهار امیدواری کرد با آمادگی‌های چشمگیری که از سال گذشته بویژه پس از سیل ابتدای سال فراهم شده امسال این بارش‌ها حتی بصورت سیلاب هم فقط برای کشور نعمت باشد. سیلاب‌های که اواخر پائیز سال گذشته در نقاط مختلف کشور از قبیل فلات مرکزی، جنوب شرق و اواخر سال 98 و اوائل سال 99 در منطقه غرب کشور در استان‌های لرستان و خوزستان به وقوع پیوست خوشبختانه با تدارکی که فراهم شده بود این سیلاب‌ها موجب خسارت قابل ملاحظه‌ای نشد.

این مقام مسوول افزود: خوشبختانه سیلاب‌های مزبور خسارت جانی نداشته و خسارت‌های مالی هم بسیار کم بوده است. دولت سال گذشته پنج برابر سال‌های قبل منابع مالی برای لایروبی و مهندسی رودخانه‌ها، آزاد سازی بستر رودخانه و نظایر این در اختیار وزارت نیرو قرار داد. تلاش‌های بسیار خوبی در این زمینه انجام شد و فعالیت‌های گسترده ای هم در حال انجام است.

وزیر نیرو گفت: روز پنجشنبه همین هفته مطابق برنامه قرار براینکه بطور مشترک با وزارت جهاد کشاورزی یکی از بزرگترین طرح‌های آبیاری – زهکشی در منطقه سیستان از استان سیستان و بلوچستان مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی در ادامه ضمن اشاره به آب‌های متعارف و غیر متعارف افزود: آب‌های نا متعارف اشاره به انواع آب‌های دارد که به روش‌های غیر طبیعی می‌توان آنها را استحصال کرد. شیرین کردن آب شور دریا و استفاده از آب‌های لایه‌های عمیق زمین یا در گسل‌ها اینها هم نیاز به مطالعات وسیع و هم سرمایه گذاری مبتنی بر توجیه اقتصادی دارد. با توجه به دسترسی خوبی که کشور بویژه در مرزهای جنوبی به آب‌های آزاد دارد بر اساس سیاستی که دولت از سال‌های گذشته در پیش گرفته مطالعات وسیعی برای 17 استان آغاز شده و اکنون به مرور کار تخصیص آب دریا برای مصارف ضروری چه شیرین کردن به قصد استفاده در بخش آشامیدنی و چه به قصد بهره برداری در بخش صنعت با سرمایه گذاری خود این بخش در حال انجام است.

اردکانیان گفت: ایران با کشورهای همسایه هم در شمال، هم شمال غرب و شرق هم در شرق و هم در غرب آب‌های مشترک در قالب رودخانه و حوزه‌های آبریز دارد و بر اساس پروتکل‌های فی مابین حقوق خود را استیفا می‌کند. طرح‌های مختلفی برای توسعه منابع آب و خاک در 12 استان مرزی کشور به ویژه از سال 1393 آغاز شده است. سرجمع 27 تا 28 هزار میلیارد تومان در طول شش سال گذشته از محل اعتبارات دولت و صندوق توسعه ملی در این مناطق سرمایه گذاری شده است.

وزیر نیرو اضافه کرد: این پروژه‌ها در قالب سد، آبیاری و زهکشی، نیروگاه‌های آبی در حال احداث و تکمیل است که امسال تعدادی از این طرح‌ها به بهره برداری خواهد رسید.

وزیر نیرو توضیح داد: کشور در حال نزدیک شدن به فصل گرم سال است و در برخی از استان‌ها فصل گرم سال آغاز شده است. وی اظهارداشت: بدون شک در فصل گرم افزایش مصرف آب و انرژی را خواهیم داشت و شکی در این قضیه نیست.

اردکانیان از تمامی هموطنان خواست همانند دو سال گذشته همراهی داشته باشند تا بتوان تابستان را بدون مشکل سپری کرد. وی گفت: هرچه قدر در مصرف آب و برق صرفه جویی و همینطور روش‌های صحیحی در مصرف این منابع بکارگرفته شود با اطمینان بیشتری فصل گرم سال پشت سر گذاشته خواهد شد. عمده منابع درآمدی بخش آب و برق کشور داخلی است.
این بخش چندان از بودجه دولت بهره مند نیست بلکه بیشتر متکی است به قیمت یارانه ای آب و برق که از مشترکان دریافت می‌کند.

این مقام مسوول در ادامه از تمامی مشترکان خواست با توجه به پایان مهلت تعویق پرداخت قبوض آب و برق همراهی لازم را داشته باشند تا مجموعه وزارت نیرو بتواند بدون مشکل هم طرح‌ها را اجرا کند هم تعمیر و نگهداری را انجام دهد و هم بتواند حقوق و مزایای قانونی پرسنل را به موقع پرداخت کند. آب و برق دو صنعت زیر ساختی کشورهستند و نقش مهمی در توسعه بخش‌های مختلف کشور از قبیل صنعت، معدن، کشاورزی، بهداشت، درمان، خدماتی و زندگی روزمره دارند.

وزیر نیرو در بخش دیگری از این مصاحبه به موضوع پویش «الف –ب- ایران» اشاره کرد و افزود: این پویش از نیمه دوم سال گذشته در کشور آغاز شده است. این وزارتخانه به مردم وعده داده بود تا پایان سال 98 تعداد 227 پروژه را با سرمایه گذاری بیش از 33 هزار میلیارد تومان افتتاح کند. تمامی این پروژه‌ها با تلاش‌ها و حمایت‌های صورت گرفته تا پایان سال گذشته افتتاح و به بهره برداری رسید. وی افزود: امسال به اتکای این تجربه همان پویش در مقیاس بزرگ‌تری در سطح کشور آغاز شده است.

وزیر نیرو اظهارداشت: سال پیشرو در قالب پویش «الف-ب-ایران» 250 پروژه با سرمایه گذاری 50 هزار میلیارد تومان عملیاتی خواهد شد. سال 99 علاوه بر ساخت و سازها، سدها، شبکه‌های آبیاری و زهکشی، نیروگاه‌ها، تصفیه خانه‌ها، آبرسانی به شهر روستا و نظایر این اصلاح ساز و کارها، روال‌ها، رویه‌ها، دستور العمل ها، گردش کارها، افزایش راندمان‌ها، کاهش تلفات و مواردی از این دست در دستور کار است. این پویش از سه هفته پیش در کشورآغاز شده است.

وی ادامه داد: برنامه ریزی وزارت نیرو اینکه تا پایان سال 9 سد بزرگ در هشت استان کشور را به بهره برداری و همینطور 9 سد دیگر را در 9 استان به مرحله آبگیری برساند. جدا از این امسال 11 شبکه اصلی آبیاری و زهکشی به وسعت 54 هزار هکتار در کشور افتتاح خواهد شد که این پروژه‌ها نقش مهمی در امنیت غذایی کشور دارند. امسال با بهره برداری این پروژه‌ها در بخش کشاورزی جهش تولید خوبی خواهیم داشت. این وزارتخانه برنامه دارد در سال پیشرو به 1708 روستای جدید به جمعیت یک میلیون نفر در 31 استان کشورآبرسانی کند.

به گفته این مقام مسوول علاوه بر این 12 تصفیه خانه آب، 18 تصفیه خانه فاضلاب، 20 واحد نیروگاه حرارتی با ظرفیت بیش از سه هزار مگاوات، 64 پروژه نیروگاهی در حوزه تجدید پذیر با ظرفیت بیش از 300 مگاوات ظرفیت با مشارکت بخش خصوصی تا پایان سال در استان‌های مختلف کشور افتتاح خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظرات شما