برای نخستین بار از سال 2015 اقتصاد ژاپن وارد رکود شد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از خبرگزاری فرانسه، رشد اقتصادی سومین اقتصاد بزرگ جهان به طرز غیر منتظره ای کاهش داشته است. به گفته کارشناسان، شیوع ویروس کرونا و تعطیلی گسترده کسب و کارها عامل اصلی این عملکرد است. طبق اعلام دولت ژاپن در سه ماهه نخست سال 2020 اقتصاد ژاپن 0.9 درصد کوچک تر شده است. این برای نخستین بار از سال 2015 است که اقتصاد ژاپن با ثبت دو رشد فصلی متوالی منفی وارد رکود می شود.

در بین بخش های مختلف، بیشترین کاهش مربوط به مصرف شخصی با منفی 0.9 درصد و مخارج سرمایه ای با منفی 0.7 درصد بوده است. در حوزه تجارت خارجی نیز پیامدهای کرونا کاملا محسوس بوده و صادرات شش درصد و واردات 4.9 درصد در سه ماهه نخست سال در مقایسه با سه ماهه قبل کاهش داشته است.

حتی پیش از آغاز بحران کرونا نیز رشد اقتصادی ژاپن تحت تاثیر لایحه افزایش مالیاتی و جنگ تجاری با مشکلات زیادی مواجه شده بود. انتظار می رود به تعویق افتادن برگزاری مسابقات المپیک توکیو نیز ضربه بزرگ دیگری به سومین اقتصاد بزرگ جهان در سال جاری وارد کند.

نایا اوشیکوبو، کارشناس مسایل اقتصادی در موسسه سامی تراست گفت: انتظار ما این است که با چیزهای بدتری مواجه شویم به ویژه اینکه بخشی از بازارهای اصلی تجاری ما در آمریکا و اروپا به خاطر کرونا هنوز در تعطیلی به سر می برند.

با وجود تراکم جمعیت بالا و نزدیکی جغرافیایی به چین، ژاپن یکی از کمترین تلفات ناشی از کرونا را در بین اقتصادهای بزرگ جهان داشته و حدود 750 ژاپنی بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته اند. با این حال هنوز مقامات ژاپنی نسبت به اوج گیری مجدد بیماری به ویژه در توکیو نگران هستند و برخی از محدودیت های رفت و آمدی به قوت خود باقی است.

دولت ژاپن برای حمایت از اقتصاد این کشور و کاستن از تبعات کرونا تاکنون حدود یک تریلیون دلار اعتبار تخصیص داده است.

اخبار مرتبط

نظرات شما