نشست نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و بخش‌های خصوصی فعال در زمینه تجارت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا جهت بررسی راهکارهای فعال‌تر کردن موافقتنامه موقت تشکیل منطقه تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا برگزار شد.

به گزارش نسیم اقتصاد، نشست نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و بخش‌های خصوصی فعال و صاحب نظر در زمینه تجارت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا جهت بررسی راهکارهای فعال‌تر کردن موافقتنامه موقت تشکیل منطقه تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به ریاست معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد.

در این نشست حمید زادبوم با اشاره به اجرایی شدن موافقتنامه موقت ایران و اوراسیا و تأثیر آن بر توسعه تجارت فیمابین عنوان کرد: لازم است عملکرد این موافقتنامه در مدت اجرایی شدن آن را بررسی و چالش‌ها و مشکلات و موانع اجرای آن را احصا کنیم و راهکارهای عملی جهت توسعه و بهره‌برداری حداکثری از این موقعیت را با همکاری بخش خصوصی ارائه کنیم.

وی با اشاره به رشد 69 درصدی در صادرات ایران در اقلام ترجیح داده شده توسط اتحادیه اقتصادی اوراسیا به ایران طی مدت زمان اجرای آن از آبان‌ماه تا انتهای اسفند سال 98، گفت: این رشد نشان‌دهنده قابلیت این موافقتنامه برای کمک به توسعه صادرات ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران همچنین بر لزوم توجه به ملاحظات و ویژگی‌های موافقتنامه جهت برآورد آماری تأکید و عنوان کرد: اعلام آمارها بدون توجه به ویژگی‌های فهرست‌های کالایی مبادله شده منجر به برداشت‌های غیردقیق از عملکرد موافقتنامه می‌شود.

زادبوم تأکید کرد: آمارهای مربوط از این پس با همکاری گمرک جمهوری اسلامی ایران و توسط سازمان توسعه تجارت ایران ارائه خواهد شد.

وی به برخی از موانع موجود برای توسعه تجارت با اوراسیا از جمله کاستی‌های مربوط به زیرساخت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای و دریایی با برخی کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا اشاره و عنوان کرد: موضوع تشویق و توسعه زیرساخت‌های تجاری در اولویت سازمان توسعه تجارت ایران قرار گرفته است.

معاون وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران، همچنین به تشکیل کمیته کارشناسی مذاکرات برای انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی مرتبط و همچنین تشکیل کمیته‌ای فرعی با حضور نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و نمایندگان بخش‌های خصوصی جهت اعلام نظر و مشورت‌دهی به بخش دولتی اشاره کرد و گفت: به زودی جلسات مربوط برگزار خواهد شد.

در ادامه نشست، گزارش آماری عملکرد موافقتنامه توسط دبیر دفتر همکاری ایران و اوراسیا ارائه شد. مطابق برآورد آماری ارائه شده صادرات ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مدت اجرای موافقتنامه از آبان‌ماه تا انتهای اسفند 98، 69.4 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته و صادرات در خصوص اقلام مشمول تخفیف تعرفه، 86 درصد افزایش نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش 49 درصد از کل صادرات ایران به اوراسیا مشمول تخفیف تعرفه‌ای بر اساس فهرست اعطایی اوراسیا شده است. در مقابل در این مدت 13 درصد از کل واردات ایران از اوراسیا مشمول اعطای تخفیف تعرفه به آن اتحادیه در چارچوب موافقتنامه بوده است.

همچنین در این نشست، نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و بخش‌های خصوصی فعال در زمینه اجرای موافقتنامه موقت تشکیل منطقه تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از جمله، گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان ملی استاندارد ایران، وزارت نیرو، وزارت امور خارجه، بانک مرکزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق مشترک ایران و روسیه و قزاقستان، نمایندگان اتحادیه‌ها و برخی صادرکنندگان و فعالان اقتصادی در حوزه اتحادیه اقتصادی اوراسیا نظرات و پیشنهادات خود را در جهت رفع موانع توسعه تجارت با اوراسیا ارائه دادند.

گفتنی است، اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل کشورهای روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان از سال 2015 تشکیل شده است. جمهوری اسلامی ایران از ابتدای تشکیل این اتحادیه مذاکرات با آن اتحادیه را جهت انعقاد موافقتنامه تجاری آغاز کرد که نهایتا موافقتنامه موقت تشکیل منطقه تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در اردیبهشت 1397 به امضای طرفین رسید و از پنجم آبان 1398 اجرایی شده است.

منبع: تحلیل بازار

 

اخبار مرتبط

نظرات شما