هر چند شیوع کرونا جریان انواع اقلام صادراتی را با کندی مواجه کرده اما جذابیت قیمتی بنزین ایران بخصوص برای همسایگان، بازار این فرآورده ایرانی را گرم نگه داشته است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از مهر، با تنگ‌تر شدن حلقه تحریم‌های نفتی، ایران بعد از سال‌ها مقاومت ژنرال، بالاخره به طور رسمی و گسترده، سکان درآمدی صنعت نفت را به سمت توسعه صادرات فرآورده‌های نفتی چرخاند و در نتیجه طلسم عرضه منظم و حجم بالای بنزین در بورس انرژی، به عنوان یکی از 5 فرآورده اصلی که انحصار فروش آن در اختیار دولت بود شکسته شد. با توجه به قیمت پایین و کیفیت بالای بنزین ایران در منطقه، به سرعت صف خریداران بنزین در رینگ بین المللی بورس انرژی تشکیل شد. نتیجه این اقدام این بود که در شرایطی که فروش نفت کشور با چالش‌های مختلف دست و پنجه نرم می‌کرد، عایدی قابل توجهی از محل صادرات بنزین، نصیب کشور می‌شد. البته در این میان توسعه ظرفیت‌های پالایشی کشور از جمله پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس کمک خوبی به این رشد پایدار صادرات بنزین با کیفیت داشت.

این روند علاوه بر اینکه درآمد صادراتی و اشتغالزایی خوبی برای کشور در پی داشت، توانست بخشی از نگرانی‌ها برای افت تولید نفت و میعانات گازی به عنوان خوراک پالایشگاهی را کاهش دهد.

سایه کرونا بر بازار بنزین

با شیوع ویروس کرونا اما ورق برگشت. میزان تقاضای جهانی بنزین در سراشیبی سقوط قرار گرفت و ایران نیز از روند مستثنا نبود؛ علت اصلی این کاهش تقاضا به دلیل ایجاد محدودیت‌های تردد شهری و جاده‌ای بود. این محدودیت‌ها در کشورهای همسایه ایران نیز ادامه داشت. علاوه بر این گمرکات کشورهای مختلف در ترددهای زمینی اعلام محدودیت کردند که موجب شد این کاهش تقاضا تشدید شود.

با این وجود همچنان قیمت و کیفیت نقش مهمی در جذب خریدار ایفا می‌کند. نگاهی به قیمت هر لیتر بنزین در کشورهای همسایه ایران حاکی از آن است که قیمت بنزین از چنان قدرت رقابتی برخوردار است که در دوران شیوع کرونا و علیرغم افت شدید تقاضا همچنان برای همسایگان می‌تواند جذاب باشد.

بر اساس بررسی‌های انجام شده تا 27 آوریل 2020 میلادی (8 اردیبهشت 99) بین همسایگان خشکی ایران (حمل زمینی) گران‌ترین قیمت هر لیتر بنزین متعلق به ترکیه با قیمت حدودی 11 هزار و 500 تومان و ارزان‌ترین بنزین نیز برای ترکمنستان با قیمت 6 هزار و 700 تومان به ازای هر لیتر است. قیمت بنزین هر لیتر بنزین برای افغانستان، 7 هزار و 176 تومان، جمهوری آذربایجان، 7 هزار و 300 تومان، عراق، 9 هزار و 800 تومان و پاکستان، 9 هزار و 300 تومان گزارش شده است. قیمت دلار محاسباتی برای این ارقام به نرخ دلار در بازار آزاد تهران و معادل 15 هزار و 600 تومان در نظر گرفته شده است.
 
نام کشور قیمت هر لیتر بنزین به تومان
ترکیه 11 هزار و 700
عراق 9 هزار و 800
پاکستان 9 هزار و 300
آذربایجان 7 هزار و 300
افغانستان 7 هزار و 176
ترکمنستان 6 هزار و 700

هرچند که در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا با محدودیت‌هایی رو به رو هستیم، اما قیمت‌های بنزین در همسایگی ایران نشان می‌دهد که ایران می‌تواند با برنامه ریزی برای صادرات، سود چشمگیری بدست آورد؛ بخصوص آنکه میزان تقاضای داخلی نیز بدلیل شیوع کرونا با افت شدیدی مواجه شده و مازاد مصرف رقم چشمگیری است و صادرات آن می‌تواند بخشی از کسری بودجه دولت را جبران کند.

اخبار مرتبط

نظرات شما